Przyroda

Zapraszamy na PORANEK FOTOGRAFICZNY

czwartek, Kwiecień 27, 2017
Autor: Marek Nowicki
Zapraszamy na PORANEK FOTOGRAFICZNY

Weź udział w warsztatach fotograficznych National Geographic o wschodzie słońca nad Biebrzą. Zgłoś się do 15 maja na www.poranki.national-geographic.pl Poranek Fotograficzny nad Biebrzą ma formułę plenerowego warsztatu fotograficznego. Uczestnicy Poranków poznają technikę fotografii mobilnej o wschodzie słońca, w różnych warunkach przyrody. Autor najlepszego zdjęcia z warsztatu wygra smartfona Samsung Galaxy A. Jak się zgłosić?... »

Spotkanie z Sachą Dench

wtorek, Listopad 8, 2016
Autor: Marek Nowicki
Spotkanie z Sachą Dench

7 listopada przedstawiciele instytucji działających w Goniądzu spotkały się z brytyjską podróżniczką Sachą Dench i towarzyszącą jej ekipą. Pani Dench lecąc na paramotolotni pokonuje trasę migracji łabędzi czarnodziobych (bewików), zatrzymuje się w miejscach mających znaczenie dla odpoczynku ptaków. Takim terenem są Bagna Biebrzańskie, które zrobiły olbrzymie wrażenie na Sachy i jej kolegach z organizacji... »

Lecąc z łabędziami

niedziela, Listopad 6, 2016
Autor: Marek Nowicki
Lecąc z łabędziami

Od soboty gościmy w Goniądzu niezwykłą kobietę, Brytyjkę Sachę Dench. Przyleciała do nas z syberyjskiej tundry ok. 4000 km na motoparalotni. Przed nią prawie jeszcze raz tyle! Swoją podróż przez 11 krajów zakończy w Slimbridge na zachodnim wybrzeżu Anglii. Sacha robi coś, na co nikt wcześniej się nie odważył! Towarzyszy jej ekipa naziemna –... »

Europejskie Dni Ptaków

niedziela, Październik 2, 2016
Autor: Katarzyna Nowicka
Europejskie Dni Ptaków

Europejskie Dni Ptaków to coroczna impreza organizowana w pierwszy weekend października, podczas której krajowi partnerzy światowej federacji BirdLife International (w Polsce – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków – OTOP) pragną zwrócić uwagę ludzi na jeden z największych spektakli w świecie przyrody – jesienną wędrówkę ptaków. W niedzielne popołudnie 2 października grupa obserwatorów wybrała się na... »

Ogród przyjazny przyrodzie

niedziela, Wrzesień 25, 2016
Autor: Marek Nowicki
Ogród przyjazny przyrodzie

Państwo Teresa i Waldemar Łagodzcy od lat każdą wolna chwilę spędzają w swoim ogrodzie nad Biebrzą w Goniądzu. Zdobią go kwiatami, roślinami owocowymi, budują nowe urządzenia upiększające ogród i służące min. ptakom (np. kosze na drzewach do gniazdowania kaczek, wielorodzinna budka lęgowa). Za swój ogród Państwo Łagodzcy zostali wyróżnieni w konkursie “Niezapominajka 2016 –... »

Biebrzańskie Sianokosy

niedziela, Wrzesień 11, 2016
Autor: Marek Nowicki
Biebrzańskie Sianokosy

10 września w Biebrzańskim Parku Narodowym już po raz 15. odbyły się Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody Biebrzańskie Sianokosy. Kosiarze z kraju i zagranicy stoczyli walkę o tytuł Mistrza Świata w koszeniu cennych przyrodniczo, bagiennych łąk. 1 miejsce w kategorii Drużynowej Kosiarzy Specjalistów zajęli: Wiesław Szklanko i Mateusz Szklanko z Dawidowizny,... »

Afrykański Pomór Świń

piątek, Sierpień 26, 2016
Autor: Marek Nowicki
Afrykański Pomór Świń

Afrykański Pomór Świń – wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. W związku z wystąpieniem ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w miejscowości Uścianek gmina Goniądz i wyznaczenia, przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mońkach, obszaru zapowietrzonego o promieniu 3 km, zachodzi konieczność przestrzegania następujących zasad: 1. Właściciele gospodarstw rolnych posiadających trzodę chlewną powinni... »

Światowy Dzień Ptaków

środa, Kwiecień 6, 2016
Autor: Dorota Supruniuk
Światowy Dzień  Ptaków

1 kwietnia to nie tylko Prima Aprilis, ale również Międzynarodowy Dzień Ptaków, obchodzony na pamiątkę pierwszej na świecie międzynarodowej konwencji o ochronie tej grupy zwierząt. 1 kwietnia w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z pracownikiem Biebrzańskiego Parku Narodowego, które miało na celu przybliżenie dzieciom wiadomości dotyczących ptaków. Pan Piotr z pasją opowiadał dzieciom o... »

Gęsi w szkodzie

środa, Marzec 30, 2016
Autor: Marek Nowicki
Gęsi w szkodzie

Telewizja TVP Białystok 29 marca w telewizyjnym programie informacyjnym “Obiektyw” wyemitowała reportaż “Gęsi w szkodzie”, dotyczący problemu dzikich gęsi, które podczas wiosennych przelotów pustoszą pola rolników z Goniądza i okolic. Z rolnikami rozmawiała Anna Bocian. Materiał na stronie internetowej TVP Białystok “Obiektyw” – codzienne i najważniejsze źródło informacji o wydarzeniach i problemach w naszym... »

Opłynęliśmy kulę ziemską

niedziela, Marzec 20, 2016
Autor: Artur Wiatr
Opłynęliśmy kulę ziemską

20 marca duża grupa śmiałków pod wodzą kapitan Marty Sziłajtis-Obiegło opłynęła w rekordowo szybkim tempie kulę ziemską. Niestety tylko wirtualnie i tylko w ciągu jednej godziny. W tym bowiem dniu w GOK w Goniądzu gościła nasza bohaterka Pani Marta Sziłajtis-Obiegło, która jako najmłodsza Polka samotnie jachtem opłynęła w 2009 r. kulę ziemską. Spotkanie, w... »

Sum bez tajemnic

wtorek, Październik 27, 2015
Autor: Marek Nowicki
Sum bez tajemnic

W związku z obchodzonym w Biebrzańskim Parku Narodowym Rokiem Suma, zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanym przez BbPN konkursie internetowym pt. „Sum bez tajemnic”. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o tej ciekawej rybie. Konkurs jest ogólnopolski. Raz w tygodniu odpowiedz mailowo na 3 pytania o sumie europejskim i weź udział w losowaniu atrakcyjnych nagród! »

Zakwitła wiśnia

sobota, Wrzesień 12, 2015
Autor: Marek Nowicki
Zakwitła wiśnia

Zazwyczaj kwiaty na tych drzewach pojawiają się wiosną. Jedna z goniądzkich wiśni zdaje się nie przejmować tym, że to już koniec lata, a nie wiosna. Drzewo wypuściło kilka pąków i zakwitło. »

Pół prawdy, to zawsze całe kłamstwo!

wtorek, Wrzesień 8, 2015
Autor: Roman Skąpski
Pół prawdy, to zawsze całe kłamstwo!

Czy widzicie tutaj jakiś protest? Takie pytanie nie padło, bo paść nie mogło, a to z kilku przyczyn. Czyli jak było naprawdę – prawda, której się nie boję. Mogę z czystym sumieniem podziękować członkom Rolniczego Komitetu Obywatelskiego, za to że na Bagnie Ławki protest odbywał się bardzo spokojnie. To, że protest będzie, było zapowiedziane,... »

Protest pracowników Parków Narodowych

niedziela, Sierpień 9, 2015
Autor: Marek Nowicki
Protest pracowników Parków Narodowych

Pracownicy polskich parków narodowych 8 sierpnia blokowali drogę krajową numer 7 w Strzegowie pod Mławą i drogę nr 5 w Komornikach na wysokości Rosnówko pod Poznaniem. Powodem protestów jest trwający od 7 lat brak podwyżek dla pracowników parków. Pensje średnio wahają się na poziomie 2 tysięcy złotych, a same parki są niedofinansowane. Oczekuje się... »

Wycieczka rowerowa

wtorek, Czerwiec 23, 2015
Autor: Teresa Mlejnek-Dylewska
Wycieczka rowerowa

W sobotę 20 czerwca Goniądzki Klub Turystyki Aktywnej wybrał się na wycieczkę rowerową, której głównymi celami było uwrażliwienie nas na piękno okolicy, przybliżanie tradycji regionu oraz dostrzeżenie walorów turystycznych, a przede wszystkim popularyzacja aktywnej formy spędzania czasu wolnego. Na trasie (16 km) omijającej drogi asfaltowe podziwialiśmy przyrodę, a także zwiedziliśmy zespół zabytków w Downarach... »

Mapa burzowa północno-wschodniej Polski

Mapa burzowa Polski

Kalendarz

Luty 2018
P W Ś C P S N
« Sty    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Kalendarz Świąt Nietypowych

20 lutego 2018
Dzień Oporu bez Przemocy

Wyszukiwarka na Szuwarach

Archiwa