Strofy dla Ciebie

Poniższe wiersze stanowią wybór własny autora Leszka Waszczyńskiego.
Na pytania pojawiające się w komentarzach dotyczące prezentowanego tekstu odpowiada autor publikacji.
Życzymy miłego czytania!

Trzej przyjaciele z boiska

czwartek, Czerwiec 23, 2016
Autor: Leszek Waszczyński

Do końca sobą Niech umrę w ciszy – tak jak umiem, źle będzie mi w nieswojej roli. I błagam – tylko bez przemówień i bez fałszywej aureoli. Mi niepotrzebna ta orkiestra, do końca niech zostanę sobą. Nie chcę, by kłamał ktoś, że ekstra, a już broń Boże – nie ksiądz proboszcz. I reszta niech... »

Kolory szczęścia

niedziela, Czerwiec 5, 2016
Autor: Leszek Waszczyński

Na smutno Dzień podniosły to dla Narodu, prawie taki jak ten z opłatkiem. Jutro także marsz – choć nie KOD-u. Mundek z Guciem niosą pałatkę. Tak – beze mnie. Bestie są cwane. Knuli to już wczoraj od świtu. Dogadali się oba z plebanem – żebym nie miał tego zaszczytu. I beze mnie marsz ten,... »

Maj – i tęsknoty

środa, Maj 25, 2016
Autor: Leszek Waszczyński

Maj – i tęsknoty Maj. I wiosna za oknem na dworze. Taka wiosna zwyczajna – bez znaczka. Póki żyję – to jeszcze coś tworzę. Tak – niechcący. I trochę znienacka. Bo ta wiosna jest moja – bez PiS-u, bez Platformy. A po co mi zgredy? Nie pomogą mi w czasie kryzysu ani w czasie... »

Licytacja nadziei

wtorek, Listopad 18, 2014
Autor: Leszek Waszczyński
Licytacja nadziei

Licytacja nadziei Władza kusi, koryto się śni, tak w stolicy – jak w gminie nad Sanem. Już działaczom zostały dwa dni. Trzeba prężyć muskuły. Bić pianę. Licytacja nadziei i przetarg, i apetyt, co pachnie oskomą. Można jeszcze tyle obiecać. Szklane Domy. I Wyspę Zieloną. Tak więc cieszą nas znowu – jak dzieci, i oddają... »

Na zakręcie

środa, Listopad 12, 2014
Autor: Leszek Waszczyński
Na zakręcie

Za zdrowe Filipa Przez dni parę nie myśli o chlebie nawet taki nad Wisłą kraj. Wszyscy święci balują w Niebie, inni – w Piekle mają swój Raj. Inny żebrak w dni takie. I król. Inny obraz – choć stare wciąż oczy. Politycznie jakby mniej bzdur, choć gdzieś czasem Filip wyskoczy… I podobnie jest w... »

Szelest wśród wspomnień

czwartek, Październik 30, 2014
Autor: Leszek Waszczyński
Szelest wśród wspomnień

Piąte koło Znów kłonica w obrocie. I brzytwa. Małpa z brzytwą. Na twarzy aż pot. Ech, salony, madamy. I bitwa. Lecą pióra. Znów kulką strzał. W płot. Jaki lament. I ile znów krzyku. Rano, za dnia, tak samo – o zmierzchu. Pierdu gwizdu. I kuku-ryku. Czyje dzisiaj będzie na wierzchu? Też wyciągaj pis-tolet i... »

To tylko kabaret

czwartek, Październik 16, 2014
Autor: Leszek Waszczyński

To tylko kabaret Mam tu azyl swój cichy i miejsce do bezpiecznych marzeń i snów. Świat zwariował? Nie cały – na szczęście. Zresztą – świata to problem. Nie mój. Że dorwało się paru nieuków do koryta – przy starych złodziejach? Ludzie w świecie dostają już kuku? Też nie wszyscy. W tym cała nadzieja. Że... »

Wszędzie blisko

sobota, Październik 4, 2014
Autor: Leszek Waszczyński

Stary kit W głowie nam mąci Europa, diabły na główce szpilki liczy. Był bój o Tuska, jest – o Kopacz. Ha ha. Ot, bitwa. W Piaskownicy. Sensu w tym nie ma nawet joty, ta sama sztuka wciąż – dla sztuki. Stare klekoty i dewoty pierdzą te same banialuki. I robią nieustannie wiochę – i... »

Eksperci z Dobranocki

środa, Wrzesień 24, 2014
Autor: Leszek Waszczyński

Eksperci z Dobranocki Tak od wieczora aż po świt trwa ta zabawna rozpierducha. Strzępią języki, mieszą kit. Sobie – a muzom. Nikt nie słucha. Każdy tak chwali swój zagonek, a innych by pogonił w krzaki. Kaczor ma ich tam, gdzie i Bronek. Tusk – jeszcze głębiej. Ot, duraki. Niedopieszczone ego cieszą – te od... »

Szpica i Beret

niedziela, Wrzesień 14, 2014
Autor: Leszek Waszczyński

Szpica i Beret Wojna. Znów rozejm. Choć konkretów nie ma. Bo taki już obyczaj. Ruskie napadli na Sowietów. Lecz nic to. U nas będzie Szpica. Możemy spać spokojnie w nocy i za dnia smaczny zjeść obiadek. Bo teraz – Putin jak podskoczy – my go tą Szpicą. Prosto w zadek. My już mocarze –... »

Taki poker

piątek, Wrzesień 5, 2014
Autor: Leszek Waszczyński

Plan ewakuacji Armia. No – przypatrz się tej bidzie. Nie szukaj chwały w starych księgach. Ja dałem naszym cały tydzień, Skrzypczak – trzy dni. Ha ha. Potęga. Wojska – że jeden stadion nawet zmieści to całe towarzystwo. Putin w trzy dni byłby w Warszawie. A rząd? W Rumunii znów? Za blisko… Rumunię podbić –... »

Lokalni patrioci

poniedziałek, Sierpień 25, 2014
Autor: Leszek Waszczyński

Nijaka gra Tak z kąta w kąt dziś się pałętam i wciąż rozmieniam czas na drobne. Wtorek. I niet żadnego święta. A na pozdrufki czas. Ot, problem. Taka wtorkowa gra nijaka i ośka skrzypi gdzieś u wozu. Ani Dzień Świra ni – Buziaka, nawet bez święta tych na morzu. Żeby teściowa choć czy teść... »

Pod tęczą spełnień

poniedziałek, Sierpień 18, 2014
Autor: Leszek Waszczyński
Pod tęczą spełnień

Wyznanie gbura Buźki, słońca i boże krówki – dobre latem i dobre na wiosnę. Nowy tydzień – i nowe pozdrufki, choć tak samo naiwnie rozkoszne. Ale zawsze gdzieś jest czarna owca, co to idzie pod wiatr na tej scenie. Tak mi głupio, że ja bez gotowca, tylko jakąś wyskrobię poemę. I laurki żadnej, co... »

Lato na spocznij

poniedziałek, Sierpień 11, 2014
Autor: Leszek Waszczyński
Lato na spocznij

Bzykanie dla masochistów Upał chłopu dokucza. I dziewce. Żar się leje na ziemię otwartą. Lewą ręką ruszyć? Się nie chce. Może prawą? Tak samo. Nie warto. Trzeba szukać cienia wśród krzaków, bo na słońcu można wprost skonać. Tylko bujać się na hamaku. Po bujaniu już. Bzyka coś. Komar. Z niego kawał jest skurczybyka, nie... »

W ogrodzie

sobota, Sierpień 2, 2014
Autor: Leszek Waszczyński
W ogrodzie

Obok i ponad Na krawędzi wieczora i nocy mam cię blisko – nie tylko w pamięci. Świat zdurniały gdzieś obok się toczy. Niech się toczy. Niech nawet kark skręci. Świat jest durny i całkiem szalony, to nie naszych pragnień już temat. Świat i jego bon tony, salony – są gdzieś obok. Lub wcale ich... »

Kalendarz

Czerwiec 2019
P W Ś C P S N
« Maj    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kalendarz Świąt Nietypowych

26 czerwca 2019
Dzień Zapobiegania Narkomanii
Międzynarodowy Dzień Narodów Zjednoczonych na rzecz Wsparcia Ofiar Tortur
Dzień Karty ONZ

Wyszukiwarka na Szuwarach

Archiwa