Jubileusz 50 lecia nurkowania

poniedziałek, Listopad 16, 2015
Autor: Marek Nowicki

14 listopada podczas jubileuszu 50 lecia działalności podwodnej Czesława Rogalskiego i Mirosława Kobeszko pan Wojewoda Wiesław Żyliński wręczył panu Mirosław Kobeszko odznakę honorową “Za Zasługi dla Turystyki” nadaną przez ministra Sportu i Turystyki w uznaniu jego zasług dla rozwoju polskiej turystyki.
mirek
Już ponad 50 lat dwaj podlascy płetwonurkowie Mirosław Kobeszko i Czesława Rogalski uważają, że woda to najwspanialsze zjawisko na świecie. Z pasją ale i z pokorą bo woda to także żywioł związany z ryzykiem, żywioł który bezlitośnie potrafi potraktować każdą nieostrożność, każdy błąd.
Jak obaj nurkowie mówią nurkowanie to była miłość od pierwszego spojrzenia więc oczarowani życiem podwodnym w 1965 na białostockich Dojlidach sami sobie wykopali akwen do nurkowania.
[nggallery id=1064]
Później już jako dorośli ludzie współzakładali klub płetwonurków „Skalar”. Członkowie tego klubu przez wiele lat wygrywali Mistrzostwa Polski Płetwonurków i stanowili trzon reprezentacji Polski, byli także wielokrotnymi mistrzami Polski w podwodnej orientacji.
W ciągu 50 lat nasi jubilaci spędzili pod wodą po ok. 5000 godzin.
Lista działań Mirosława Kobeszko jest imponująca. Te najważniejsze to:
-współtworzenie Biebrzańskiego Szlak Podwodnego (prace nad nim trwały od 1995 roku, szlak został udostępniony turystom w 2014 roku).
-współzałożenie w 2010 roku Biebrzańskiego Klubu Płetwonurków „Meander” z siedzibą w Goniądzu. Członkowie klubu to prawdziwi ambasadorowie podwodnej Biebrzy.
– zainicjowanie „Sprawdzianu Umiejętności Płetwonurków” – corocznego spotkania płetwonurków organizowanego nad rzeką Biebrzą.
-organizacja międzynarodowych plenerów fotograficznych i filmowych z rzeką Biebrzą w roli głównej. Większość materiału podwodnego powstała przy jego aktywnym udziałem. W kilku filmach wystąpił jako główny aktor.

Jubileuszu miał miejsce w dniu 14 listopada w zajeździe „Carski Trakt” w Sulinie obok Wizny.
Wicewojewoda pan Wiesław Żyliński wręczył jubilatom pamiątkowe grawertony.

Marek Tomaszuk

Ogłoszenia i reklama na Szuwarach

Tag:

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

24 maja 2019
Dzień Cyrylicy
Europejski Dzień Parków Wodnych
Dzień Działacza Kultury i Demokracji Lokalnej

Archiwa