Ranking Tygodnika “Wprost”

poniedziałek, Styczeń 4, 2016
Autor: Marek Nowicki

Tygodnik “Wprost” sporządził ranking 21 miejsc które w 2016r. warto odwiedzić. Na miejscu 3 znalazł się Rock na Bagnie.
wprost

O tym, gdzie wyjechać w 2016 roku w artykule “Podróże roku 2016”. “Bezpieczeństwo i natura to dwa słowa klucze, które w rozpoczynającym się roku będą decydowały o wyborach podróżniczych Polaków. Po latach dalekich wojaży docenimy też turystycznie nasz kraj. „Wprost” przedstawia 21 miejsc, które warto odwiedzić w 2016 r”:

1 KRAKÓW. MŁODZIEŻOWA STOLICA ŚWIATA
To tu odbędą się Światowe Dni Młodzieży, nazywane największym festiwalem religijnym świata. W drugiej połowie lipca historyczną stolicę Polski odwiedzą papież i setki tysięcy młodych ludzi z kilkudziesięciu państw.
www.krakow2016.com
2 SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY
Wczasy nad polskim morzem stają się coraz bardziej popularne. Niestety, największą słabością Bałtyku jest ogromna liczba turystów na metr kwadratowy. Wyjątkiem jest Słowiński Park Narodowy z ostatnimi skrawkami dzikich plaż.
www.slowinskipn.pl
3 GONIĄDZ. ROCK NA BAGNIE
Najbardziej niezwykły festiwal rockowy w Polsce atmosferą przypomina najlepsze tradycje Jarocina z lat 80. W dodatku organizowany jest w scenerii Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jego piąta edycja odbędzie się 1 i 2 lipca, wystąpi 30 kultowych kapel z kraju i zagranicy, m.in Proletaryat, Closterkeller, Koniec Świata, Maleo Reggae Rockers.
www.rocknabagnie.com.pl
4 BIESZCZADY. BIEG RZEŹNIKA
W tym roku okolice Cisnej staną się mekką twardzieli od 27 do 28 maja. Trasa głównego, najbardziej kultowego biegu prowadzi czerwonym bieszczadzkim szlakiem z Komańczy do Ustrzyków Górnych m.in. przez góry Jasło i Fereczata, Smerek oraz połoniny. Zapisy już ruszyły!
www.biegrzeznika.pl
5 BRAMA POZNANIA
Interaktywne, ultranowoczesne, w dodatku ekologiczne muzeum Brama Poznania działa zaledwie kilkanaście miesięcy, a już osiągnęło ogromny sukces frekwencyjny. Rok 2016 będzie jeszcze lepszy z powodu ogólnopolskich obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. Instytucja będzie realizowała wielki projekt muzealno-artystyczny „Dziedzictwo 966”.
www.bramapoznania.pl
6 BESKID NISKI
Ostatnie tak spokojne góry w Polsce, idealne zwłaszcza na przedłużony weekend. Wśród atrakcji – dzikie doliny z nieistniejącymi już wsiami, drewniane cerkwie, wreszcie ślady dziedzictwa Łemków.
7 WROCŁAW. EUROPEJSKA STOLICA KULTURY
W roku 2016 Europejska Stolica Kultury przeniesie się do baskijskiego San Sebastián oraz właśnie do Wrocławia. Dla stolicy Dolnego Śląska oznacza to tysiące zaplanowanych przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych, wystaw, koncertów i spektakli. www.wroclaw2016.pl
8 ŁOTWA. OSWOJONA SKANDYNAWIA
Drugie obok Polski państwo regionu polecane przez światowego potentata podróżniczego Lonely Planet. Łotwa, mimo niewielkiej odległości od Polski, wciąż wydaje się nam odległa. Na szczęście to się zmienia – zaczynamy doceniać ten oryginalny miks klimatów skandynawskich i środkowoeuropejskich. Średniowieczne zamki, secesyjne kamienice w Rydze, nieco podobne do polskiego wybrzeże (tylko mniej zatłoczone). W przeciwieństwie do pobliskich państw skandynawskich – Łotwa nas nie zrujnuje.
www.latvia.travel
9 TURCJA. NOWA MIŁOŚĆ POLAKÓW
Otoczona przez wody czterech mórz Turcja ze wspaniałą riwierą, orientalną kulturą i zabytkami klasy zero na turystycznej mapie Europejczyków próbuje zająć miejsce Egiptu i Tunezji. Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej w przypadku naszych rodaków jej się to uda! Choć na razie nie ma tanich połączeń polsko-tureckich, można uzyskać niezwykle atrakcyjną cenę, lecąc do Stambułu przez Budapeszt.
www.turcja.org.pl
10 CAMINO DE SANTIAGO. DROGA PORTUGALSKA
Obecna od lat moda na pielgrzymowanie do Santiago de Compostela dociera do Polski. Także dzięki podróżnikowi Markowi Kamińskiemu, który w ubiegłym roku przeszedł tę trasę i ją popularyzuje. „Camino”, której rocznie podejmują się tysiące ludzi z całego świata, niewiele ma wspólnego z naszymi pielgrzymkami. Po pierwsze, idzie się samotnie lub w małych grupkach; po drugie, czynnik religijny nie gra tu głównej roli. Za to trasy wytyczono w najpiękniejszych miejscach Hiszpanii i Portugalii. Obecnie coraz bardziej popularna staje się droga portugalska. Dla Polaków ważne jest to, że dzięki systemowi tanich schronisk camino to jeden z najtańszych sposobów spędzenia wolnego czasu w Europie Zachodniej.
www.santiago.defi.pl
11 ISLANDIA. BLIŻSZY KONIEC ŚWIATA
W średniowieczu nazywano ją końcem świata. I tak jeszcze do niedawna postrzegali Islandię Polacy. W ostatnich latach ojczyzna wulkanów, gejzerów i wodospadów stała się nam bliższa ze względu na dużą liczbę polskich emigrantów, którzy pojechali tam za pracą. Przy okazji powstały tanie połączenia lotnicze (od kilku miesięcy można latać do Islandii już za niecałe 300 zł!), które sprawiły, że zaczynamy się interesować Islandią także turystycznie.
www.visiticeland.com
12 MALTA. SZCZĘŚCIE W PIGUŁCE
Malutki kraj, jakby idealnie skrojony pod Polaka – piękne plaże, wspaniała pogoda, silny katolicyzm, duża liczba zabytkowych kościołów (jeden przypada mniej więcej na tysiąc mieszkańców!). W dodatku wszędzie można się dogadać po angielsku, a ceny ciągle nie są tak wygórowane, jak w krajach Europy Zachodniej. Nie ma wątpliwości, że już wkrótce stanie się hitem – dzięki coraz lepszym połączeniom z Polski realizowanym przez tanie linie lotnicze.
www.visitmalta.com
13 BARCELONA. GORĄCA STOLICA KATALONII
Niezwykłe krajobrazy, niezwykła architektura Gaudiego, katalońskie smaki i gorące plaże. Położona nad Morzem Śródziemnym Barcelona to jedna z najczęściej uczęszczanych stolic Europy. Wzrastająca liczba tanich połączeń z Polski i dogodnie położone lotniska sprawiają, że masowo słychać tu także język polski.
www.barcelonaturisme.com
14 BUŁGARIA. STARA MIŁOŚĆ NIE RDZEWIEJE
Jeszcze niedawno była synonimem luksusu na miarę PRL-u. Od kilku dobrych lat Bułgaria na nowo podbiła serca Polaków. A zwłaszcza najsłynniejszy kurort Słoneczny Brzeg z niezliczoną liczbą restauracji, nocnych klubów i ośrodków sportów wodnych. Dla tych, którzy nie lubią tłumów, warto polecić mniej turystyczny przylądek Kaliakra w północnej części wybrzeża Morza Czarnego.
www.bulgariatravel.org
15 OMAN. OTWARTA TRADYCJA
Najciekawszy i najbardziej przyjazny kraj Półwyspu Arabskiego. W dodatku łatwo dostępny – uzyskanie wizy to formalność (Polacy dostają ją od ręki na granicy), a ludzie, mimo przywiązania do tradycyjnego stylu życia, bardzo gościnni. W 2015 r. kraj obchodził 45-lecie modernizacji i transformacji. Oman jest dziś krajem bogatym i stosunkowo otwartym na świat.
www.omantourism.gov.om
16 BOTSWANA. DELTA OKAWANGO
Wśród Polaków niezbyt popularna, wygrała ranking najbardziej prestiżowego wydawnictwa turystycznego świata Lonely Planet na najlepszy cel podróży 2016 r. Najatrakcyjniejszym celem podróży jest delta Okawango.
www.botswanatourism.co.bw
17 TEL AWIW. AMSTERDAM NA BLISKIM WSCHODZIE
Dzięki tanim liniom lotniczym Polacy jeżdżą do Izraela już nie tylko w celach pielgrzymkowych. Dlatego czas na Tel Awiw, imprezową stolicę Izraela.
www.visit-tel-aviv.com
18 BIRMA. KONIEC IZOLACJI
Rok temu Europejska Rada Turystyki uznała ją za najciekawszy kraj na świecie. Birma, jeden z najbardziej egzotycznych krajów Azji, przez lata – ze względu na rządy junty wojskowej – była niedostępna i izolowana. Teraz otwiera się na podróżników i turystów.
www.myanmartourism.org
19 KANADA. PIERWSZA DAMA AMERYKI
Narty w Górach Skalistych, wodospad Niagara, zorza polarna, piaszczyste plaże Wyspy Księcia Edwarda, wieloryby, niedźwiedzie polarne, parki narodowe. Kanada to wschodząca gwiazda wśród polskich podróżników.
en.destinationcanada.com
20 RIO DE JANEIRO. PIERWSZA TAKA OLIMPIADA
W tym roku świetnym pretekstem do odwiedzin Brazylii mogą być letnie igrzyska, które 5 sierpnia rozpoczną się w Rio de Janeiro.
www.brazil.org.za/tourism
21 AUSTRALIA. HIT OSTATNICH LAT
Z powodu odległości z Polski wyprawa do Australii nigdy nie należała do tanich. Ale ze względu na słabość australijskiego dolara oraz w miarę taniej benzyny na miejscu teraz może być nieco mniej droga. Warto ją odwiedzić, bo Australia robi się prawdziwym turystycznym hitem. Według Australijskiego Biura Statystycznego od roku odwiedza ją ponad 7 mln turystów rocznie. Zdecydowanie najwięcej w historii!
www.australia.com

Tag:

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

24 maja 2019
Dzień Cyrylicy
Europejski Dzień Parków Wodnych
Dzień Działacza Kultury i Demokracji Lokalnej

Archiwa