Wiosna – cieplejszy wieje wiatr…

środa, Marzec 22, 2017
Autor: Marek Nowicki

Wolontariat jest szczególną formą aktywności, która pozwala czynić pozytywną zmianę w życiu poszczególnych jednostek, czy też całych społeczeństw poprzez współpracę i kształtowanie odpowiedzialnych działań.

Biorąc pod uwagę nieocenione wartości, jakie niesie za sobą bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi – wolontariat stał się jedną z form oddziaływań resocjalizacyjno-edukacyjnych Młodzieżowego Centrum Edukacji i Readaptacji Społecznej w Goniądzu. W jego ramach dziewczęta odwiedzają podopiecznych OREW w Downarach. Placówka ta zapewnia kompleksową, wielodyscyplinarną pomoc rehabilitacyjno-edukacyjno-rewalidacyjną dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną oraz ruchową. Swym wsparciem obejmuje w szczególności osoby z terenów wiejskich, które dotychczas pozostawały w domach, żyjąc tym samym w społecznej izolacji. Wysoko wyspecjalizowana kadra, pełna optymizmu, dla której nie istnieją rzeczy niemożliwe stara się, aby każdy nadchodzący dzień był dla ich podopiecznych momentem poznawania świata i odkrywania wciąż rzeczy nieznanych. Podopieczni OREW w Downarach nie mówią, lecz wszystko rozumieją, zaś towarzyszące im emocje wyrażają uśmiechem na twarzy, krzykiem, czy gestykulując rękoma. Pomimo, że mają wiele dolegliwości zdrowotnych potrafią się świetnie bawić, śmiać się, tworząc tym samym niepowtarzalne klimaty.

[nggallery id=1172]

Dnia 21 marca we wszystkich niemal szkołach obchodzony był Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji wychowanki Młodzieżowego Centrum Edukacji i Readaptacji Społecznej w Goniądzu udały się do Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego w Downarach, gdzie z jego podopiecznymi uroczyście przywitali nadejście tej przez wszystkich oczekiwanej pory roku. W imprezie uczestniczyli także dzieci w wieku przedszkolnym z Downar. Zgodnie z obowiązującymi zwyczajami nie obyło się bez palenia Marzanny, pieczenia kiełbasek, czy też śpiewania piosenek zwiastujących nadejście wiosny.

[nggallery id=1173]

Możliwość obcowania z podopiecznymi Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Downarach jest dla dziewcząt z Młodzieżowego Centrum Edukacji i Readaptacji Społecznej w Goniądzu szczególną szkołą życia, lekcją pokory, momentem refleksji nad sobą i sensem własnego życia. Nie jest to lekcja najprostsza w ich życiu – wymaga bowiem od nich przełamania własnych barier, bycia zarazem odważnymi, wrażliwymi oraz odpowiedzialnymi. Nie należy to do rzeczy najprostszych…

Katarzyna Zielińska

Tag:

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

24 czerwca 2019
Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę
Dzień Przytulania

Archiwa