Narodowe Czytanie

sobota, Wrzesień 8, 2018
Autor: Marek Nowicki

W sobotę 8 września 2018 r. w całej Polsce, a także poza jej granicami odbyło się Narodowe Czytanie powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Akcja, pod patronatem Pary Prezydenckiej, miała rekordowy zasięg 2930 miejsc, w których czytano opowieść o losach Cezarego Baryki.

Tak było również w Goniądzu, gdzie fragmenty powieści czytali przedstawiciele władz miejskich: Burmistrz Goniądza – Mariusz Ramotowski, i Przewodniczący Rady Miejskiej – Krzysztof Harasiuk. Licznie stawili się harcerze z 7 Przyparafialnej Drużyny Harcerskiej i mieszkańcy miasta.
W Goniądzu Narodowe Czytanie odbyło się pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów walk o odzyskanie niepodległości Polski, gdyż w tym roku świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości naszej ojczyzny.
W liście skierowanym do uczestników Narodowego Czytania pan prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda podkreślił, że „w literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ostatnia powieść wybitnego autora, napisana została na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też pierwszych rozczarowań. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu”.
Narodowe Czytanie w Goniądzu po raz trzeci zorganizowali pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu.

Więcej zdjęć

Tag:

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

20 czerwca 2019
Światowy Dzień Uchodźcy

Archiwa