Pomnik Junaków gotowy

niedziela, Październik 28, 2018
Autor: Artur Wiatr

Zakończyły się prace nad przebudową zbiorowej mogiły junaków na cmentarzu parafialnym w Goniądzu.


Środki finansowe na ten cel w wysokości 17 680 zł zgromadzone zostały podczas ostatnich dwóch kwest w roku 2016 i 2017 oraz z darowizn osób prywatnych przesyłanych na konto Komitetu. Przebudowy dokonała firma Pana Janusza Rutkowskiego z Goniądza, któremu bardzo dziękujemy za staranne wykonanie oraz dodatkowe prace w trakcie remontu. Gorąco dziękujemy też wszystkim innym osobom, które w jakikolwiek sposób wspierały swoją pracą tę inicjatywę.
Lewa ściana pomnika na tę chwilę pozostaje pusta. Naszą intencją jest by w niedalekiej przyszłości w tym właśnie miejscu zamocowane zostały tablice pamiątkowe poświęcone pamięci innych żołnierzy czy powstańców pochodzących z Goniądza (czy Parafii) a walczących za naszą Ojczyznę. Jedną z pierwszych być może będzie tablica ku pamięci żołnierza wyklętego Dionizego Sosnowskiego z Dołów zamordowanego w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie 15 maja 1953 r. – rozmowy na ten temat toczą się już od jakiegoś czasu wśród Goniądzan.
Mamy nadzieję, że dzięki wykonanym pracom udało się nam stworzyć na cmentarzu miejsce zbiorowej pamięci o żołnierzach walczących i poległych w obronie naszej Ojczyzny. Zastosowana cegła klinkierowa (żółty kolor nawiązuje do cmentarnej kaplicy) oraz kostka brukowa z pewnością są trwalsze i przetrwają dłużej od mocno zniszczonego i skorodowanego tzw. lastryko i betonu z jakiego wykonane były poprzednie pomniki.
Przebudowa nie odbyła by się gdyby nie otwarte i ochocze serca ofiarodawców – raz jeszcze wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie.
Jednocześnie zachęcamy wszystkich do zapalenia zniczy oraz przyozdobienia kwiatami żołnierskiej mogiły.

Społeczny Komitet Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Gminy Goniądz

Tag: , ,

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

17 czerwca 2019
Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

Archiwa