Wdzięczni Ameryce!

niedziela, Luty 24, 2019
Autor: Katarzyna Nowicka

Wdzięczni Ameryce!

5,5 miliona – tyle podpisów zawiera dokument powstały w 1926 roku. Jest to “Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych”, składająca się ze 111 ksiąg. W ten szczególny sposób nasi rodacy wyrazili wdzięczność narodowi amerykańskiemu za wsparcie dyplomatyczne w odzyskaniu niepodległości oraz ogromną pomoc humanitarną dla naszego kraju, zniszczonego podczas I wojny światowej.
W tomie 15 na stronach 195-196 znalazły się nazwiska mieszkańców i uczniów goniądzkiej szkoły powszechnej.
http://www.nieskonczenieniepodlegla-ludzie.pl/karty/4217
Zaś w tomie 79 na stronach 151-152 swoje podpisy zostawili młodzi mieszkańcy Budnych i Płochowa, uczniowie szkoły powszechnej w Budnych.
http://www.nieskonczenieniepodlegla-ludzie.pl/karty/22458

Jeżeli interesuje Państwa niezwykła podróż w przeszłość,zbadanie dziejów osób podpisanych w Księdze czy odtwarzania losów osób, które przed wojną mieszkały w okolicy – dociekania, kim były te osoby, jakie reprezentowały narodowości i kultury, to:
zapraszamy w sobotę,2 marca 2019 r. o godz. 14.00 do Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu na warsztaty pt.: Mosty Wolności prowadzone w oparciu o Deklarację.
Podczas warsztatów nastąpi otwarcie wystawy poświęconej genezie i historii “Polskie Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych”.

Tag:

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

24 maja 2019
Dzień Cyrylicy
Europejski Dzień Parków Wodnych
Dzień Działacza Kultury i Demokracji Lokalnej

Archiwa