Dzień Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych

piątek, Marzec 1, 2019
Autor: Marek Nowicki

1 marca br. w całym kraju trwały uroczystości poświęcone pamięci Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego, walczących w latach 1944-1963 z bronią w ręku, jak i w inny sposób – zwanych Żołnierzami Wyklętych – Niezłomnymi.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku w ramach działalności edukacyjnej stara się przybliżać osoby działające w podziemiu antykomunistycznym na terenie Województwa Podlaskiego. W tym roku w ramach przywracania pamięci o konspiracyjnych organizacjach młodzieżowych na ziemiach polskich w latach 1944/1945-1956 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych przy ul. Antoniuk Fabryczny 1 odsłonięto tablicę pamiątkową „W hołdzie członkom organizacji antykomunistycznych ”Białe Orły”, „Wiara” i „Polska Organizacja Podziemna – „Białe Orły” działających na terenie Białegostoku i Czarnej Białostockiej. Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonał dr Tadeusz Waśniewski wraz z przedstawicielami władz województwa. Pan Tadeusz Waśniewski wraz z Kazimierzem Karłowskim, Libertem Potockim, Edmundem Skubichem, Zdzisławem Szwarcem i Eugeniuszem Śliwińskim, był założycielem młodzieżowej organizacji niepodległościowej Wolny Orzeł Polski w Goniądzu. 20 VIII 1954 został skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku na 4 lata więzienia, a w 1956 zwolniony na mocy amnestii.
Uroczystościom towarzyszyło odsłonięcie wystawy „Zapomniane ogniwo” poświęconej konspiracyjnym organizacjom młodzieżowym działającym na ziemiach polskich w latach 1944/1945-1956. Bohaterem jednej z kart prezentująca sylwetki młodych ludzi walczących z socjalizmem jest Pan dr Tadeusz Waśniewski.

Tag:

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

24 maja 2019
Dzień Cyrylicy
Europejski Dzień Parków Wodnych
Dzień Działacza Kultury i Demokracji Lokalnej

Archiwa