Historyczne odkrycie

czwartek, Marzec 31, 2011
Autor: Marek Nowicki

5054Od tygodnia trwają prace archeologiczne w parku miejskim w Goniądzu. Są one związane z przygotowaniem projektu jego rewitalizacji. Szczegóły odkryć zdradziła nam Pani Julia Siemaszko z Badawczej Pracowni Archeologicznej „Gava”, która wykonuje prace.
Na dzień dzisiejszy udało się „odkryć” pozostałości cmentarza, który był położony obok kościoła, wybudowanego najprawdopodobniej z XVIII wieku wraz zachowanymi szczątkami kilku osób, zwłaszcza dzieci. Jak podkreśla Pani Julia wynika to z faktu, iż w tych czasach umierało zdecydowanie więcej niemowląt i młodych osób. Kości zostaną oddane do analizy w Muzeum w Białymstoku i po jej zakończeniu możliwe jest ich przeniesienie na cmentarz. Robi się tak zwłaszcza w przypadku pochówków nowożytnych, chrześcijańskich. Pozostałości cmentarza są usytuowane w lewej części parku. Na dole jego prawej strony odkopano ślady ratusza- są to pozostałości podmurówki i drewnianych słupów. Obie te budowle były, bowiem drewniane, co można zobaczyć na zachowanych rycinach między innymi w książce Glogera „ Z biegiem rzek”. Prace będą trwały najprawdopodobniej do 10 kwietnia. Jak podkreślają archeolodzy jest możliwość zabezpieczenia wykopalisk przez przykrycie ich szklaną podłogą. Mogą one wtedy być elementem rewitalizowanego parku i atrakcją turystyczną.

[media id=58 width=320 height=240]

Jaka będzie w przyszłości wyglądał park? Gmina planuje złożyć wniosek o dofinansowanie rewitalizacji do Urzędu Marszałkowskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Po uzyskaniu dotacji jest szansa na zakończenie prac w przyszłym roku. W planach jest między innymi odbudowa alejek ze starobruku, wybudowanie fontanny. Na bardziej istotne zmiany nie zgodzi się konserwator zabytków. Park ma przypominać swym wyglądem ten sprzed wieku, nie można, więc zmieniać jego struktury, na przykład wybudować placu zabaw.

[nggallery id=343]

Tag:

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

19 kwietnia 2019
Dziś nie ma żadnego święta...

Archiwa