Wigilia Narodów

poniedziałek, Grudzień 12, 2011
Autor: Sławomir Moczydłowski

2662W Ośrodku Integracji Europejskiej i Promocji Podlasia w Goniądzu po raz drugi odbyła się Wigilia Narodów. Jest to międzykulturowe spotkanie przedstawicieli grup etnicznych i mniejszości narodowych zamieszkujących Podlasie. W niedzielne popołudnie, przy licznie zgromadzonej widowni, udział wzięli przedstawiciele m.in. mniejszości białoruskiej, ukraińskiej i litewskiej, w których zakorzenione w rodzinnych domach tradycje są przez nich kultywowane do dziś. Jej uczestnicy śpiewali kolędy i degustowali świąteczne potrawy, charakterystyczne dla zwyczajów poszczególnych mniejszości. Każda z zaproszonych grup przygotowała zestaw specjałów, które w ich kulturach są nierozerwalnie związane z wigilijnym stołem. Wigilijne spotkanie to przede wszystkim okazja do prezentacji dorobku artystycznego i zwyczajów świątecznych.


„Wigilie na Kurpiach”, czyli widowisko obrzędowe, przygotował Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej. Widowisko karnawałowe ”W podsuwalskiej oberży” zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”. Uczestnicy wigilii wystąpili w tradycyjnych, regionalnych kostiumach, które nosili ich przodkowie. Wieczerzę wigilijną ubarwił występ folkowego zespołu „Young Folk Crew” z Centrum i.m. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, który porwał gorącymi rytmami całą publiczność. Imprezę prowadzili Teresa Pardo ze Zbójnej i Józef Murawski z zespołu “Pogranicze”. W Wigilii Narodów wzięli udział także wolontariusze z kilku krajów europejskich.
Jak co roku organizatorem Wigilii był, przy wsparciu zespołu pracowników Domu Kultury, Pan Adam Grabowski.
[album id=25 template=extend]
Interdyscyplinarna impreza obrzędowa „Wigilia Narodów” w Goniądzu, realizowana jest w ramach projektu współfinansowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, działanie 4.1/413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, w ramach działania: “Małe projekty”.

Tag: , ,

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

26 czerwca 2019
Dzień Zapobiegania Narkomanii
Międzynarodowy Dzień Narodów Zjednoczonych na rzecz Wsparcia Ofiar Tortur
Dzień Karty ONZ

Archiwa