Bocian biały

piątek, Kwiecień 13, 2012
Autor: Marek Nowicki

3576Bocian biały – gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny bocianowatych. Gnieździ się przeważnie w rejonach z rozległymi dolinami rzecznymi i wilgotnymi łąkami, nie unika siedzib ludzkich. Często w środku wsi lub w małych miastach. Lubi rozproszone drzewa, na których może gniazdować lub nocować.
Gniazdo duże, koliste z warstwowo ułożonych gałęzi, poprzetykanych skośnie witkami buduje zwykle na drzewie w bezpośredniej bliskości siedzib ludzkich lub na dachach budynków mieszkalnych lub gospodarczych, na nieczynnych kominach fabrycznych, słupach telefonicznych lub energetycznych. Tego samego gniazda ptaki używają przez wiele lat, co roku dokonując napraw i uzupełnień budulca.
Bocian jest ptakiem mięsożernym. Żywi się owadami, głównie pasikonikami i chrząszczami, ale również jaszczurkami, wężami, pisklętami. Rzadko je żaby, jeżeli do wyboru ma inne rodzaje pokarmu. W okresie lęgowym staje się mało wybredny i aby wykarmić szybko rosnące młode łapie każde zwierzę, które jest w stanie połknąć.
[nggallery id=532]
W Polsce, z uwagi na spadającą liczebność, Bocian biały został objęty Programem Ochrony Bociana Białego i Jego Siedlisk.
Bocian uważany jest za ptaka przynoszącego szczęście – w folklorze przyjęło się sądzić, iż zabicie tego ptaka potrafi ściągnąć nieszczęście na osobę, która tego dokonała. Jest zwiastunem wiosny, a jego gniazdo na budynku symbolem szczęścia i obfitości plonów dla gospodarstwa. Szeroko rozpowszechnione w Europie jest przekonanie, że bociany przynoszą dzieci.

Tag:

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

26 czerwca 2019
Dzień Zapobiegania Narkomanii
Międzynarodowy Dzień Narodów Zjednoczonych na rzecz Wsparcia Ofiar Tortur
Dzień Karty ONZ

Archiwa