Wspomnienie o Zdzisławie

czwartek, Wrzesień 20, 2012
Autor: Adam Grabowski

ne

14 września zmarł w wieku 72 lat Zdzisław Bartlewski, Honorowy Obywatel Goniądza. Starsi mieszkańcy Goniądza pamiętają go jako Zygmunta lub zwyczajnie jako Zymka. Urodzony w 1940 roku w Goniądzu był absolwentem naszego Liceum Ogólnokształcącego. Przez całe swoje dorosłe życie związany z Warszawą ale zawsze pamiętał o swoim rodzinnym miasteczku chcąc pomóc w jego rozwoju. Pamiętam pierwszą wizytę delegacji Goniądza w latach siedemdziesiątych kiedy pełnił funkcję Naczelnika Śródmieścia Warszawy. Następstwem tego spotkania był przyjazd do Goniądza grupy architektów warszawskich a potem wiele koncepcji i opracowań zagospodarowania turystycznego Goniądza. Niestety nigdy tych opracowań nie zrealizowano. Najbardziej utkwiła mi jednak w pamięci inna wizyta w Warszawie.
W drugiej połowie lat osiemdziesiątych trwałą batalia o utworzenie Biebrzańskiego Parku Krajobrazowego jak pierwszy etap do postania parku narodowego. Jednym z najbardziej zainteresowanych powołaniem parku były ówczesne władze Goniądza oraz największy badacz tych terenów profesor Adam Pałczyński z Wrocławia. W utworzeniu parku widzieliśmy szanse rozwoju naszego miasteczka i ocalenia unikalnych terenów Doliny Biebrzy przed degradacją i widocznymi wpływami cywilizacji. Trzeba było przekonać resortowe władze centralne do idei utworzenia parku. W tym czasie nieocenioną pomoc udzielił nam właśnie pan śp. Zdzisław organizując w jednym dniu aż trzy spotkani delegacji Goniądza w składzie; Profesor Adam Pałczyński, ja jako Naczelnik Miasta i Gmin, Jan Klukowski – Przewodniczący Rady Miejskiej, Edward Komenda – Nadleśniczy z Moniek i Sobolewski Alfons z Goniądza.
Dzięki swoim koneksjom umówił naszą delegację w jednym dniu z Ministrem Rolnictwa i Leśnictwa po dwóch godzinach rozmawialiśmy z Ministrem Ochrony Środowiska a później przyjął nas w Sejmie Zastępca Przewodniczącego Rady Państwa Malinowski. Nasza delegacja wyjechała z Warszawy bardzo zadowolona z obietnicą rychłego utworzenia parku. Był w tym wszystkim duży wkład właśnie naszego „ziomala” Zdzicha Bartlewskiego pełniącego w tym czasie funkcję Prezesa Związku Doskonalenia Zawodowego. Czy dziś ktoś o tym pamięta, o tym wie? Tę informację dedykuję pracownikom i dyrekcji Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Można by przytoczyć tu wiele zasług jakie śp. Zdzisław poczynił dla Goniądza, dla naszych firm dając pracę goniądzakom, zlecając dla miejscowego SKR usługi transportowe w Warszawie. Dzięki niemu nasza gmina była wielokrotnie dofinansowana dotacjami celowymi bezpośrednio z budżetu centralnego; na dokończenie wodociągu w Goniądzu na Guzach czy na budowę obecnego przedszkola.
Śp. Zdzisław nie zapominał o swojej szkole pomagając w jej wyposażeniu i przyczyniając się do jej rozwoju. Zapamiętamy go jako człowieka o ogromnej empatii i kulturze osobistej, życzliwego, miłego, gotowego nieść pomoc prostym ludziom, tryskającego humorem.
Ostatnia nasza rozmowa miała miejsce w czasie III Zjazdu Absolwentów. Był już bardzo schorowany, miał kłopoty z oddychaniem. Dopytywał o losy naszego Liceum. Nic optymistycznego nie mogłem mu wówczas powiedzieć.
Pozostanie na zawsze w naszej pamięci!

Adam Grabowski

2 komentarze do “Wspomnienie o Zdzisławie”

  1. Jacek

    Szacunek dla zmarłego i wyrazy współczucia rodzinie. Przykład tej osoby pokazuje, jak można osobistymi koneksjami załatwiać pozytywne dla miasta i społeczności decyzje oraz pozyskiwać pieniądze. Z drugiej strony pokazuje także, jak nieskuteczne jest pompowanie dotacji w typową infrastrukturę, z lekceważeniem miękkiej polityki przywiązywania lokalnej społeczności do lokalnych atrakcji. Goniądz odwrócił się od rzeki, od własnej historii, rozszedł się po świecie i nie wraca – więc i szkoła nie jest potrzebna. Taki smutny finał dobrych chęci.

    #1090
  2. Edward

    Wyrazy współczucia Rodzinie Zasłużonego Obywatela Goniądza Zdzisława Bartlewskiego wielkiego patrioty i propagatora Nadbiebrzańskiej Krainy .”… Niech spoczywa w pokoju “, wśród swoich , wdzięcznych parafian .

    #1089

Mapa burzowa północno-wschodniej Polski

Mapa burzowa Polski

Kalendarz Świąt Nietypowych

24 października 2018
Dzień niezdecydowanych Co To Za Dzień
Dzień Walki Z Otyłością
Dzień Organizacji Narodów Zjednoczonych
Światowy Dzień Informacji

Archiwa