XIX Święto Ziemniaka

wtorek, Wrzesień 10, 2013
Autor: Marek Nowicki

ziemniaki
8 września w centrum Moniek odbyło się XIX Święto Ziemniaka w Mońkach, które otworzyła Starosta Moniecki Joanna Kulikowska, życząc wszystkim przybyłym miłej zabawy. Na scenie pojawiły się lokalne zespoły: dziecięcy „Podlasiaczki” oraz śpiewacze Wrzosy, Pogodna Jesień, Tęcza i Wodniczka, a także usłyszeliśmy kilka utworów w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Moniek. Starostwo Powiatowe w Mońkach zaprosiło także zespół Alebabki, który wystąpił w trzech biesiadach – góralskiej, sarmackiej i tryptyku europejskim. Podczas tegorocznego Święta Ziemniaka na scenę zaproszeni zostali rolnicy i przetwórcy rolni – laureaci konkursów Agroliga i Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Wszyscy otrzymali listy gratulacyjne i podziękowania za trud pracy rolniczej i reprezentowanie Powiatu Monieckiego w konkursach na różnych szczeblach.

Potrawy z ziemniaka, stoiska i znani artyści
Podczas święta ziemniaka starostwo przygotowało stoisko degustacyjne najsmaczniejszych potraw z ziemniaka – babki i kiszki ziemniaczanej, klusek z zasmażką i kotletów ziemniaczanych faszerowanych mięsem. Jak co roku centrum Moniek wypełniły stoiska min. z rękodziełem ludowym i tradycyjną żywnością. Natomiast artystami którzy uświetnili XIX Święto Ziemniaka byli: Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy oraz Marcin Siegieńczuk.

Dużo konkursów z nagrodami
Podczas XIX Święta Ziemniaka w Mońach nie mogło zabraknąć konkursów i quizów dla publiczności. Podsumowano konkurs fotograficzny “Biebrza i Powiat Moniecki w obiektywie – edycja II”, roztrzygnięto konkurs o “Złotą Bulwę” który obejmował trzy kategorie: ,Najładniejsze stoisko”; ,Najsmaczniejsza potrawa z ziemniaka” i ,,Najciekawsze rękodzieło”, rozegrano także Mistrzostwa Polski w jedzeniu babki ziemniaczanej, wyłoniono również ziemniaczanego strongmana. Na boisku orlik rozegrano zawody sportowe w piłkę nożną oraz piłkę siatkową.
[nggallery id=748]
Patronat nad tegoroczną edycją „XIX Święta Ziemniaka w Mońkach – Jarmark Kresowy” objęli:
 Marszałek Województwa Podlaskiego
 Wojewoda Podlaski
 TVP Białystok
 Polskie Radio Białystok
 Radio Jard 89,2
 e-monki.pl
 Wieści Monieckie
Na organizację tegorocznego jarmarku Starostwo Powiatowe w Mońkach pozyskało środki z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Paweł Szypcio
Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu
Starostwo Powiatowe w Mońkach

Tag:

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

26 czerwca 2019
Dzień Zapobiegania Narkomanii
Międzynarodowy Dzień Narodów Zjednoczonych na rzecz Wsparcia Ofiar Tortur
Dzień Karty ONZ

Archiwa