Święto Niepodległości

poniedziałek, Listopad 11, 2013
Autor: Marek Nowicki

Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772–1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu 11 listopada 1918 roku wywalczyli wolność.
177
Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski. W całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze w intencji ojczyzny.
Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w Goniądzu rozpoczęło się Mszą św. w kościele parafialnym, którą odprawił Ks. Grzegorz Pigiel.
Obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości uświetnił tradycyjny przemarsz z udziałem pocztów sztandarowych ulicami miasta przed Pomnik Pamięci, gdzie w atmosferze zadumy, złożono wieńce i zapalono znicze. Po południu o godz. 16.00 w sali widowiskowej Ośrodka Kultury odbył się Pokoleniowy Koncert Niepodległościowy. W koncercie przygotowanym przez Ośrodek Kultury dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy śpiewali znane piosenki o tematyce patriotycznej.
[nggallery id=767]

Tag:

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

26 czerwca 2019
Dzień Zapobiegania Narkomanii
Międzynarodowy Dzień Narodów Zjednoczonych na rzecz Wsparcia Ofiar Tortur
Dzień Karty ONZ

Archiwa