Ogrodowy Lord Vader

czwartek, Czerwiec 12, 2014
Autor: Marek Nowicki

Turkuć podjadek – jest jednym z największych naszych owadów. Spotkanie spokrewnionego ze świerszczami i pasikonikami osobnika może wstrząsnąć osobami o szczególnie delikatnych nerwach.
turkuc_podjadek
Osiąga nawet 6 cm długości, jego ciało jest wydłużone, barwy brunatnoszarej. Turkuć podjadek na głowie ma długie czułki, a na końcu odwłoka – wyrostki ułatwiające orientację, gdy w podziemnym wąskim tunelu porusza się do tyłu. Charakterystyczne są jego odnóża przednie: silnie zbudowane, spłaszczone i zaopatrzone w „zęby”, które służą do grzebania podziemnych korytarzy.
Rozwój od jaja do osobnika dorosłego trwa u turkucia trzy lata. Zimują więc i larwy, i dorosłe turkucie w glebie. W maju, podczas ciepłych wieczorów, opuszczają na krótko glebę, aby połączyć się w pary. W czerwcu samice składają po 300 jaj w gnieździe. Po kilku tygodniach wylęgają się larwy, bardzo podobne do postaci dorosłych.
[nggallery id=856]
Drążąc korytarze tuż pod powierzchnią gleby turkuć podjadek unosi młode rośliny, które wskutek tego więdną i zasychają (narusza ich korzenie); zjada napotkane korzenie (rośliny wciąga do korytarzy); wygryza dziury w bulwach korzeniowych i kłączach roślin.
Turkuć podjadek w ogrodzie jest też pożyteczny – zjada ślimaki, pędraki i drutowce.

Tag:

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

25 kwietnia 2019
Dzień Sekretarki

Archiwa