Policzyliśmy Polskie Bociany!

czwartek, Lipiec 31, 2014
Autor: Marcin Siuchno

Właśnie zakończył się VII światowy Cenzus Gniazd Bociana Białego. Przez cały lipiec stowarzyszenie Ptaki Polskie i inne organizacje pozarządowe z wolontariuszami liczyły gniazda Bocianów biorąc udział w tym cyklicznym badaniu populacji chyba najbardziej lubianego ptaka w Polsce.
Darek Milewski
Liczenie organizowane jest co 10 lat i obejmuje cały obszar występowania Bociana Białego, czyli Europę i Afrykę. Ostatni Cenzus odbył się w 2004 roku – mieliśmy wtedy ponad 52 tysiące bocianich par. Co czwarty Bocian na świecie pochodził z Polski!
Czy w tym roku jest lepiej?
Wyniki liczenia poznamy za kilka tygodni.
Jak liczyliśmy?
W Polsce Koordynatorem Światowego Cenzusu Gniazd Bociana Białego 2014 jest Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Na terenie województwa Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego (najważniejszych polskich obszarów występowania Bociana Białego) Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków włączyło w działania również wolontariuszy.
W liczeniu mógł wziąć udział każdy. Nie trzeba być ekspertem w rozpoznawaniu gatunków ptaków, żeby pomóc ornitologom! Wystarczy skrupulatność, otwartość i dobre chęci! Ważna jest też umiejętność odróżnienia czarnego dziobu i czarnych nóg u młodych ptaków, od czerwonych dziobów i nóg należących do Bocianów dorosłych.
Na wyznaczonym obszarze należało policzyć wszystkie gniazda; zajęte i nie, jak wyglądały tegoroczne lęgi: czy udało się odchować młode i ile ich było, czy już opuściły gniazdo. Ważną informacją dla ornitologów jest też miejsce posadowienia gniazda; słup, drzewo, komin, dach) oraz w jaki sposób będzie ono używane w przyszłości (rozbiórka, wycinka drzew, itp.)
Ciekawe.
Oprócz liczenia, akcja jest również okazją do sprawdzenia bezpieczeństwa istniejących gniazd. Każde zagrożenie ptaków lub gniazda było natychmiast zgłaszane odpowiednim służbom. Co ciekawe – nawet jeśli liczący wolontariusze nie zastali ptaków w gnieździe, mieszkańcy sąsiadujących gospodarstw dokładnie znali tegoroczną sytuację , a nawet historię gniazda sprzed kilku lat. Polacy z uwagą obserwują codzienne życie skrzydlatych sąsiadów.
Co dalej?
Czekamy na wyniki. Zebrane z całego kraju dane spływają właśnie do Kartoteki:
www.kartoteka-przyrodnicza.pl
Dlaczego warto liczyć Bociany?
Ten duży ptak ściśle uzależniony jest od bioróżnorodność krajobrazu rolniczego. Podstawą jego diety są gryzonie, owady, krety i w końcu płazy i gady. Wraz z tym jak nasze rolnictwo się zmienia, tych organizmów ubywa z pól i łąk. Co za tym idzie ubywa Bocianów.
Jak szybki jest to proces, jak rozłożony w czasie i przestrzeżeni jest wciąż zagadką. Dlatego akcje takie jak VII Światowy Cenzus Gniazd Bociana Białego w 2014 roku w Polsce są kluczowe dla ochrony bocianów.
Szczegółowych informacji udziela:
Marcin Siuchno , Ptaki Polskie, tel: 663 747 737 , e-mail: marcin.siuchno@ptakipolskie.pl

Tag:

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

24 maja 2019
Dzień Cyrylicy
Europejski Dzień Parków Wodnych
Dzień Działacza Kultury i Demokracji Lokalnej

Archiwa