Pierwsi w Polsce Junior Ranger

piątek, Wrzesień 26, 2014
Autor: Ewa Wiatr

24 września na Barwiku inaugurowano Program Junior Ranger, aktywujący młodzież mieszkającą w pobliżu Biebrzańskiego Parku Narodowego. Powstała pierwsza w Polsce grupa młodych miłośników przyrody, którzy będą poznawać bogactwo Parku, włączając się w jego czynną ochronę.
junior_rengers
Od lipca 2014 r. Biebrzański Park Narodowy jest członkiem Europarc, europejskiej organizacji zrzeszającej 365 obszarów chronionych, w 36 krajach. W 2002 roku zainicjowano tworzenie grup młodych wolontariuszy – Junior Ranger, którzy pod opieką pracowników parków narodowych dbają o lokalną przyrodę. Jako członkowie sieci Europarc możemy włączyć się w ten projekt. Skierowany jest on do młodzieży w wieku 12-16 lat. Spośród współpracujących z BbPN ponad osiemdziesięciu szkół, do pilotażu wybraliśmy Gimnazjum w Goniądzu.
„Cieszę się razem z uczniami, że zostaliśmy zaproszeni do przygody, jaką jest Program Junior Ranger. Nastolatki potrafią poważnie potraktować powierzoną im pracę. Od pięciu lat nasi gimnazjaliści ratują płazy przed rozjeżdżaniem, przenosząc je podczas wiosennej migracji. Ponieważ mieszkamy tuż nad brzegiem Biebrzy, to ważne jest obudzenie w młodzieży poczucia odpowiedzialności za stan rzeki i doliny.”– mówi Irmina Sosnowska, nauczyciel biologii w Goniądzu.

Akcja na Barwiku polegała na usuwaniu robinii akacjowej, przy szlaku turystycznym. Miała ona wymiar edukacyjny: poznanie tempa ekspansji tego gatunku inwazyjnego. Wcześniej, dla prawdziwego poznania jesiennych uroków Barwiku, przeszliśmy z młodzieżą ścieżkę edukacyjną. W wyprawie i pracy, oprócz dziewiętnastu Junior Rangers wzięło udział ośmioro gimnazjalistów z Mysiadła.
Program Junior Ranger zakłada przynajmniej pięciokrotne w ciągu roku aktywności, łączące poznawanie przyrody z pracą, pod kierunkiem pracowników Parku. Zachętą do aktywnego udziału jest możliwość wyjazdu dwóch wolontariuszy na wakacyjny obóz międzynarodowy.

Rozpoczynamy zatem Program witając gorąco, pierwszych w Polsce, Junior Ranger!
[nggallery id=912]
Zdjęcia: Krzysztof Bach, Adam Dobrowolski, Ewa Wiatr.

Pierwsi w Polsce Junior Ranger to grupa około 30 uczniów w wieku 13-14 lat, mieszkająca w Goniądzu i okolicach. Młodzież ma już za sobą doświadczenia pracy dla przyrody: pomoc podczas pikników edukacyjnych, udział w akcji ochrony płazów, kolportaż parkowych wydawnictw oraz sukcesy w przyrodniczych konkursach.

Obecnie w Europie działa ok. 2000 młodzieży będących Junior Ranger, zrzeszonych w 75 grupach, w 15 europejskich krajach. Europejscy Junior Ranger chwalą się swoją pracą dla przyrody na Facebooku.

Tag:

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

20 czerwca 2019
Światowy Dzień Uchodźcy

Archiwa