Dionizy Sosnowski

niedziela, Wrzesień 28, 2014
Autor: Marek Nowicki

W latach 1944–1956 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło około pięćdziesięciu tysięcy osób, straconych na mocy wyroków sądowych, zamordowanych i zmarłych w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, zabitych w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych.
dionizy_sosnowski
Jako dziecko słyszałem od moich bliskich ze strony mojej Mamy Stanisławy Gadomskiej z domu Klicka o Dionizym Sosnowskim – patriocie aresztowanym i być może zamordowanym przez komunistycznych siepaczy. Moja Mama wraz z braćmi Konstantym i Mieczysławem była zaangażowana w czasie wojny w działalność konspiracyjną w AK, ale o tym bała się opowiadać nawet wiele lat po wojnie.
Kilka miesięcy temu natrafiłem na krótki artykuł dotyczący Dionizego Sosnowskiego w prasie polskiej piszącej o żołnierzach wyklętych i walczących o wolną Polskę.
Dzisiaj już wiemy, że został zamordowany i wrzucony do zbiorowego dołu na tak zwanej „Łączce”.
On potrzebuje naszych modlitw i pamięci tyle możemy dla niego zrobić wbrew temu co chcieli mu zgotować oprawcy spod znaku sierpa i młota.

Pozdrawiam Henryk Gadomski

Rodziny ośmiu ofiar terroru komunistycznego odebrały noty identyfikacyjne swoich krewnych, których szczątki ekshumowano w Kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach. Zidentyfikowani to: Julian Czerwiakowski, Bolesław Częśćik, Stefan Głowacki, Bolesław Kontrym, Dionizy Sosnowski, Zygmunt Szymanowski, Ludwik Świder i Aleksander Tomaszewski…
Więcej o ofiarach terroru komunistycznego w Polsce w artykule niezależna.pl Zamordowani przez komunistów – odnalezieni na “Łączce”.

Dionizy Sosnowski (1929–1953), ps. „Zbyszek”, „Józef”, absolwent kursu radiotelegrafistów Delegatury Zagranicznej Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, zrzucony na spadochronie do Polski w 1952 r., kapral podchorąży.
Pochodził z Goniądza, szkołę średnią ukończył w Białymstoku. W 1948 r. przyjechał do Warszawy i podjął studia na Akademii Medycznej, jednak wkrótce z powodu zarzutów politycznych musiał je przerwać i zaczął pracę jako wychowawca w ośrodku szkoleniowo-wychowawczym dla młodzieży.
Wiosną 1951 r. został jako niezrzeszony wytypowany przez ZMP na Zlot Młodzieży w Berlinie, co postanowił wykorzystać do ucieczki na Zachód. Gdy wiadomość ta dotarła do Urzędu Bezpieczeństwa, w czerwcu 1951 r. nawiązał z nim kontakt agent Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Sosnowski został wciągnięty do operacji „Cezary”, czyli pozorowania przez MBP działalności w kraju Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (tzw. V Komenda WiN).
Był nieświadomy prowokacyjnego charakteru organizacji. Jego wyjazd do Berlina został zablokowany, lecz 5/6 stycznia 1952 r. został przerzucony przez zieloną granicę do Niemiec. Trafił na zorganizowany przez Delegaturę Zagraniczną WiN we współpracy z polskimi władzami wojskowymi na uchodźstwie i przy pomocy amerykańskich instruktorów kurs radiotelegrafistów z elementami szkolenia dywersyjnego. Ukończył go w sierpniu 1952 r. W nocy 4/5 listopada 1952 r. został zrzucony na spadochronie na Pomorzu (wraz ze Stefanem Skrzyszowskim vel Januszem Paterą). Po skoku został awansowany przez polskie władze wojskowe na uchodźstwie na stopień kaprala podchorążego rezerwy i odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Przywieziony sprzęt, wyposażenie i pieniądze przejęła „V Komenda WiN”.
W ramach likwidacji operacji „Cezary” został aresztowany 6 grudnia 1952 r. Po pokazowej rozprawie 18 lutego 1953 r. WSR w Warszawie pod przewodnictwem ppłk. Mieczysława Widaja skazał go na śmierć. Dionizy Sosnowski został zamordowany w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie 15 maja 1953 r.
18 października 2000 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie na mocy ustawy z 23 lutego 1991 r. uznał za nieważny wyrok WSR i postanowienie NSW wobec Dionizego Sosnowskiego, który padł ofiarą prowokacji MBP, a motywem jego działalności była chęć walki o niepodległy byt Państwa Polskiego.
Szczątki Dionizego Sosnowskiego odnaleziono 14 maja 2013 r. w kwaterze „Ł” Cmentarza Powązkowskiego Wojskowego w Warszawie.

(niezależna.pl)

Tag:

1 komentarz do “Dionizy Sosnowski”

  1. edward

    W r. 1952 dwóch moich kolegów z klasy maturalnej – męskiej XI b L.O. w Suchowoli Antoś B. i Stasio P. zostało aresztowanych przez U.B. za pisanie ulotek z podpisem białe orły . W klasie panika – wszyscy jesteśmy przesłuchiwani w miejscowym Posterunku [ murowany budynek – istniejący do dzisiaj na wschodnim rogu rynku ] ,czy Ich działalność była każdemu z nas znana . Wzywani pojedyńczo byliśmy nagabywani , nakłaniani , straszeni wyrzuceniem ze szkoły ,odpowiedzialnością rodziców itp.Każdy z nas poszedł w zaparte , ale kolegom nie pomogliśmy , bo dla U.B. wystarczyły znalezione dwie ulotki do skazania przez sąd na rok więzienia . Wyrok nasi koledzy odbyli w pełni . My zdaliśmy maturę ,ale mieliśmy kłopoty z dostaniem się na studia , a w moim przypadku ponadto miałem ‘opiekuna ” w miejscu pracy aż do 1956 r. Zresztą – inwigilowanie było podstawową metodą podporządkowywania .

    Najbliższym Ś.P.Dionizego Sosnowskiego składam wyrazy ubolewania , Jego czyny powinne zostać upamiętnione na spotkaniu z młodzieżą ,symbolicznym wpisem na pomniku , notatką biograficzną lub tp.

    #1208

Kalendarz Świąt Nietypowych

25 kwietnia 2019
Dzień Sekretarki

Archiwa