Wybory Samorządowe – jak głosować

czwartek, Listopad 6, 2014
Autor: Sławomir Moczydłowski

WYBORY SAMORZĄDOWE
NIEDZIELA 16 LISTOPADA 2014 R.
Głosujemy w godz. 7.00 — 21.00

karta-jednomandatowe-vote
W niedzielę 16 listopada wybierzemy przedstawicieli do rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa podlaskiego oraz burmistrza Goniądza.
Lokale wyborcze będą czynne od 7.00 do 21.00.

PORADNIK WYBORCY(pdf 9,5MB)

Każdy wyborca przystępując do głosowania musi przedstawić komisji dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport). Następnie otrzymuje on kartę do głosowania. Odbiór karty kwituje komisji wyborczej. Następnie z kartą do głosowania udaje się do miejsca zapewniającego tajność głosowania znajdującego się w lokalu wyborczym. Wyborca nie może opuścić lokalu wyborczego z kartą do głosowania. Po wstawieniu znaku X przy wybranym nazwisku należy kartę do głosowania wrzucić do urny.

Ogłoszenia i reklama na Szuwarach

Jak głosować?

Wybory do rady miejskiej. Zmiana zasad głosowania w Goniądzu.
Nasza gmina została podzielona na tyle okręgów wyborczych, ile mandatów jest do obsadzenia w radzie. W gminie Goniądz wybieramy zatem 15 radnych.
UWAGA. Wybory samorządowe 2014 r. będą różniły się jednak od poprzednich wyborów, ponieważ po raz pierwszy mieszkańcy Goniądza zagłosują w okręgach jednomandatowych. Dotychczas każdy miał 5 głosów i mógł wybrać w mieście 5 radnych.
W tym roku każdy mieszkaniec miasta Goniądz ma tylko jeden głos i głosuje tylko na jednego przedstawiciela swojego okręgu.
Głosowanie w pozostałych okręgach wiejskich nie uległo zmianie. Radnym zostanie ta osoba, która uzyska największą liczbę głosów. W praktyce doprowadzi to do zwiększenia realnego wpływu wyborców na skład osobowy lokalnych władz.
Lista okręgów wyborczych i kandydaci jest umieszczona na stronie Państwowej Komisji Wyborczej

Głosowanie na burmistrza
Burmistrz jest wybierany w wyborach bezpośrednich. Oznacza to, że zwycięża ten kandydat, który uzyskał ponad połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów takiej większości nie uzyska, za dwa tygodnie przeprowadzana jest „dogrywka”. W drugiej turze głosowania obowiązuje zwykła większość, a więc wygrywa ten kandydat, który uzyska więcej głosów.
W tym roku w Goniądzu o urząd burmistrza ubiega się 3 kandydatów: Kulikowski Tadeusz, Popowski Jarosław i Ramotowaski Mariusz.
Kandydaci na liście umieszczeni są w porządku alfabetycznym, a wyborca ma 1 głos.
Do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego każdy z wyborców oddaje po jednym głosie. Z kandydatami do Rady Powiatu Monieckiego mogą się Państwo zapoznać na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Głosowanie poza miejscem zameldowania
W odróżnieniu od wyborów prezydenckich i parlamentarnych w wyborach samorządowych nie można głosować poza miejscem zameldowania. Wyjątek stanowią osoby przebywające w szpitalach, domach pomocy społecznej.

PODZIAŁ GONIĄDZA NA OKRĘGI WYBORCZE – mieszkaniec danej ulicy wybiera jednego radnego.
1. Bednarska, Demokratyczna, Kwiatowa, Nowy Świat, Ogrodowa, Różana, Rybacka , Słoneczna, Słowackiego
2. Dolistowska, Gęsia, Grodzieńska, Jadźwingowska, Jagiellońska, Nadbiebrzańska, Polna, Sadowa, Spółdzielcza, Świętej Rozalii, Wojska Polskiego
3. Kąpielowa, Kościuszki 1-24B , nieparzyste: 27-37, oraz numery 38-72, Majora Węgielnego, Plac 11 Listopada, Stary Rynek
4. Kościuszki parzyste: 26-34B
5. Konstytucji 3 Maja, Mickiewicza, Mostowa, Piotra z Goniądza, Podgórna, Społeczna, Szpitalna, Wincentego Witosa

Tag:

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

19 kwietnia 2019
Dziś nie ma żadnego święta...

Archiwa