Szlakami Niepodległości

niedziela, Listopad 9, 2014
Autor: Teresa Mlejnek-Dylewska

8 listopada dzieci z koła turystycznego „BOSO PRZEZ ŚWIAT-junior” z Downar, wzięły udział w XIX Jesiennym Rajdzie Pieszym „Szlakami Niepodległości”, organizowanym przez Regionalny Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczy w Białymstoku.
IMG_7586
Celem rajdu było wspólne obchodzenie 96-tej rocznicy odzyskania niepodległości oraz poznanie historii naszego regionu, związanej z walkami o wolność narodu polskiego.
Rajd rozpoczął się pod Pomnikiem Katyńskim, gdzie dzieci po wysłuchaniu opowieści o tragicznych losach żołnierzy polskich, zamordowanych w Katyniu, uczcili ich pamięć symbolicznym zapaleniem znicza i modlitwą.
Stawiając symboliczne „światełko” pod Pomnikiem 42 Pułku Piechoty, na grobach nieznanych żołnierzy na cmentarzu wojskowym w Zwierzyńcu, a także pod krzyżem poświęconym ofiarom komunizmu, oddały cześć i szacunek poległym.

Ogłoszenia i reklama na Szuwarach

Trasa rajdu przebiegała przez rezerwat przyrody „Las Zwierzyniecki”. W głębi głównej alei znajduje się głaz z wyrytym napisem: “Cześć kpt. St. Skarżyńskiemu pierwszemu Polakowi, który przeleciał Atlantyk 8 V 1933 r.”. Kpt. Stanisław Skarżyński opłynął Atlantyk ustanawiając przy tym światowy rekord odległości lotu.
Należy pamiętać, że kpt. Skarżyński walczył w bitwie pod Radzyminem 16 sierpnia 1920 r., za co otrzymał Srebrny Krzyż Virtuti Militari. W sierpniu 1939, w czasie mobilizacji alarmowej objął stanowisko szefa sztabu w Dowództwie Lotnictwa i OPL Armii “Pomorze” i pełnił je w czasie kampanii wrześniowej. Zginął tragicznie 26 czerwca 1942 w czasie powrotu z wielkiego nalotu na Bremę.

[nggallery id=933]
Na koniec organizatorzy przeprowadzili konkurs piosenki patriotycznej, w którym nasze dzieci zaśpiewały piosenkę pt. „Białe róże” oraz „Niepodległość trudne słowo”. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową odznakę i koszulkę.
Za wspólny udział w rajdzie, szczególne podziękowania dzieci z koła turystycznego „BOSO PRZEZ ŚWIAT-junior” kierują do koleżanki Mai Mogielnickiej z Goniądza.

Tag:

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

25 kwietnia 2019
Dzień Sekretarki

Archiwa