Monety K.O.P.

środa, Luty 25, 2015
Autor: Marek Nowicki

Pod koniec XIX wieku w armii rosyjskiej wprowadzono monety emitowane przez spółdzielnie żołnierskie, kantyny i kasyna wojskowe.
Pieniędzy tych nie można było wydać poza jednostką wojskową. System ten funkcjonował do I wojny światowej w stołownikach i bufetach klubów oficerskich stacjonujących do 1914 roku w zachodnich granicach imperium, a więc na ziemiach polskich.
Monety spółdzielni wojskowych pełniły rolę uproszczonego rozliczenia żołnierzy ze spółdzielnią. Spółdzielnie wojskowe z II RP emitowały monety w latach 1925 – 1939. Zakupy tym środkiem płatniczym realizowano w sklepach spółdzielni, które mieściły się głównie na terenie koszar. Żołnierz mógł kupić za nie produkty spożywcze, alkohol, grzebień, ołówek, skarpety itp.
Nominały monet spółdzielni wojskowych wybijano w postaci: 10 gr, 20 gr, 50 gr i 1 zł. Zdarzały się monety 5 gr, 2 zł i 5 zł.
Na naszym terenie emitentem tych monet było Kasyno Oficerskie Centralnej Szkoły Podoficerskiej K.O.P. w Osowcu. Dzięki uprzejmości jednego z pasjonatów historii prezentujemy monetę kasyna oficerskiego o nominale 1 zł.
a1
b1

Ogłoszenia i reklama na Szuwarach

Tag:

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

19 kwietnia 2019
Dziś nie ma żadnego święta...

Archiwa