Historia siedzib dworskich w Knyszynie

poniedziałek, Marzec 9, 2015
Autor: Marek Nowicki

6 marca 2015 roku Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach zaprosił uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mońkach na dwie prelekcje pod tytułem „Siedziby dworskie wokół rezydencji króla Zygmunta Augusta w Knyszynie w XVI wieku”, które wygłosiła pani Teresa Mlejnek-Dylewska (historyk, Instruktor Ośrodka Integracji Europejskiej i Promocji Podlasia w Gminnym Ośrodku Kultury w Goniądzu).

teresa1
Adresatami prelekcji wygłoszonej o godzinie 11:00 byli uczniowie klasy VI „A” – zaś o godz. 12:30 klasy VI „B”. Obydwie grupy przybyły do biblioteki pod opieką nauczyciela historii Pana Michała Jaworowskiego.
Ciekawe opowieści Pani Teresy o dawnym Knyszynie, Lipnikach, Kalinówce Kościelnej, Dobrzyniewie, Juchnowcu i Białymstoku, ilustrowane zdjęciami prezentowanymi za pomocą rzutnika multimedialnego, świadczą o tym, iż historia jest jej wielka pasją. Najbardziej fascynuje ją poznawanie dziejów najbliższej okolicy i dzielenie się swoją wiedzą z innymi.
[nggallery id=970]
Pani Teresa została wybrana przez kapitułę międzynarodowego konkursu na Absolwenta Roku 2014 jako jedna z 3 osób, które walczyły o przejście do międzynarodowego finału. Pozostałymi kandydatkami były absolwentki uczelni we Wrocławiu oraz Gdańsku. Ostatecznie, na etapie ogólnopolskim, przyznano jej drugie miejsce.
Spotkania uczniów z przeszłością zostały zorganizowane w ramach edukacji regionalnej. Ich celem było przybliżenie młodym ludziom historii naszego regionu i zachęcenie ich do jej poznawania.

Barbara Kuprel

Tag:

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

19 kwietnia 2019
Dziś nie ma żadnego święta...

Archiwa