PENTAX LX 500 mm

piątek, Czerwiec 19, 2015
Autor: Marek Nowicki

II Akcja Poszukiwania legendarnego aparatu Wiktora Wołkowa
Bronowo 27.06.2015

pentax
Biebrzański Klub Płetwonurków „Meander” zaprasza swoich członków i sympatyków na II akcję podwodną, której celem będzie odnalezienie w mętnych wodach rzeki Narew aparatu fotograficznego Wiktora Wołkowa, którym posługiwał się 18 lat a który był narzędziem siermiężnej pracy tego wybitnego fotografa podlaskiej przyrody, aby tą przyrodę utrwalić dla potomności przyszłych pokoleń. Nie stać nas na zadęcia w operach, wielkich centrach handlowych i innych pokazach celebrystycznych. Pokazujemy przyrodę naszego regionu nagą, czystą i ciągle jędrną. Tak jak to robił Wiktor. Nie obrabianą w pralniach fotograficznych (fotoshopach i innych).
To będzie bardzo trudne zadanie, dysponujemy tylko jego relacją z jego własnej książki „Moje Łowy”; … 2007, 2 kwietnia, tem. 0 C, potem + 16.
Z mostu w Bronowie widać ładne księżycowe refleksy. Patrząc w dół rzeki mam widok na zachodzący księżyc, patrząc w górę – wschód słońca z piękną łuną. Jest mgła. Dużo ptaków. Przerzucam sprzęt z „księżycowej” strony mostu, na „słoneczną”. Pentax LX z obiektywem 500 mm wysuwa się z futerału, odbija się od mostowych desek i … chlup – do wody! Umawialiśmy się na wspólną akcję w roku 2012, ale zmarł w marcu.


Odnalazłem Jerzego Fedorowicza, który był świadkiem i potwierdził, że aparat spadł od strony zachodniej przy środkowym słupie. Jurek również nie doczekał…. W tej sytuacji postanowiliśmy sobie za honor odnaleźć go i przekazać Muzeum Wiktora Wołkowa. Była by to refleksyjna „Cząstka Podlasia”.
W roku ubiegłym przeprowadziliśmy taką akcje. Bez powodzenia. Chwile przeżyte w tajemniczych i mało przeźroczystych wodach Narwi oraz ambicja uczestników przekonała nas do wznowienia poszukiwań wykorzystując nabyte już doświadczenia.
Trudne zejście do wody. Głębokość 4 – 5 m w rejonie poszukiwań. Widoczność przy powierzchni 30 cm, na dnie prawie zero, tylko niewielka poświata odbitego od dna światła latarki. Prąd rzeczny duży. Konieczne światło, najlepiej czołowe.
Zbiórka na narwiańskim moście w Bronowie 27.06.2015 godz. 12.00

Komentowanie zakończone.

Kalendarz Świąt Nietypowych

17 czerwca 2019
Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

Archiwa