7PDH

7 Przyparafialna Drużyna Harcerska „Boanerges” im św. Marcina z Tours w Goniądzu
716
Drużyna Harcerska przy parafii pw. św. Agnieszki w Goniądzu jest Drużyną wielopoziomową. Rozkazem L.1 /2012 Hufca w Grajewie, drużynowym został mianowany ks. Marcin Pyłko, a Drużynie otwarto okres próbny. Po pozytywnym wykonaniu wszystkich zadań, rozkazem L. 4/2012 została nadana Drużynie Harcerskiej w Goniądzu nazwa wyróżniająca “Boanerges” oraz numer drużyny. Tymże rozkazem zamknięto okres próbny i przyjęto Siódemkę w poczet drużyn Hufca. Rozkazem L.5/ 2012 Komendantka Hufca w Grajewie otworzyła próbę 7 Przyparafialnej Drużynie Harcerskiej w Goniądzu kampanię na bohatera – św. Marcina z Tours. Po ukończeniu wyznaczonych zadań oraz podsumowaniu dotychczasowej pracy w środowisku goniądzkim rozkazem L. 3/2013 Komendantka Hufca w Grajewie zamknęła z pozytywnym wynikiem próbę 7 Przyparafialnej Drużynie Harcerskiej Boanerges w Goniądzu kampanię na bohatera – św. Marcina z Tours oraz przyznała prawo do noszenia sztandaru. Patronem Drużyny jest św. Marcin z Tours opiekun żołnierzy i harcerzy.
Barwy Siódemki to brąz i żółć – symbole słońca i ziemi. Numer drużyny oznacza biblijną doskonałość, pełnię i świętość do której dąży każdy harcerz i harcerka. Nazwa wyróżniająca Boanerges została zaczerpnięta z Pisma Świętego, jest to termin jakim Jezus Chrystus określił dwóch z dwunastu apostołów Jakuba i Jana. W tłumaczeniu z języka greckiego oznacza Synowie Gromu. Zgodnie z nazwą wyróżniającą członkowie 7PDH mają być jak niezłomni, wytrwali w dążeniu do stawania się lepszym.
7 PDH opiera się o zasady, cele i metody wprowadzone przez założyciela skautingu Roberta Baden – Powella i rozwinięte przez Andrzeja Małkowskiego. Ideały wychowawcze określają Przyrzeczenie i Prawo Harcerskie oraz formacja we wspólnotach parafialnych do których również należą dzieci i młodzież harcerska.

Obecnie Siódemka liczy 40 harcerzy zrzeszonych w czterech zastępach. Zbiórki zastępów odbywają się regularnie, co tydzień w salce parafialnej, która pełni rolę harcówki. Harcerze mają udostępnione miejsce do spotkań u Sióstr Zakonnych ze zgromadzenia Służek NMP Niepokalanej oraz w GOK-u w Goniądzu. Na zbiórkach porusza się tematy związane z wychowaniem harcerskim, działaniami na terenie Goniądza i poza nim; towarzyszy temu zabawa, śpiew, gawęda. Osoby należące do Drużyny Harcerskiej realizują swoje cele poprzez przestrzeganie Przyrzeczenia Harcerskiego oraz Prawa Harcerskiego, samodoskonalenie poprzez modlitwę, stopnie i prawności harcerskie, wędrownicze i instruktorskie, służbę Bogu, bliźniemu i Ojczyźnie. Drużyna Harcerska współdziała i współpracuje z innymi grupami działającymi na terenie Parafii oraz z innymi drużynami Hufca.

W myśl założyciela skautingu Roberta Baden – Powella aby “starać się zostawić ten świat trochę lepszym niż go zastaliśmy”, organizujemy działania na terenie Goniądza obejmujące w szczególności: podtrzymywanie tradycji i kultywowanie ducha patriotycznego i chrześcijańskiego poprzez porządkowanie miejsc pamięci (szczególnie przed Świętem Zmarłych cmentarza parafialnego), uczestnictwo w uroczystościach państwowych (np. 11-listopadowych) i religijnych (m.in. całonocna warta przy Grobie Pańskim w Wielką Sobotę, czuwania modlitewne organizowane w Rocznice śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II pp., służba porządkowa podczas procesji Bożego Ciała, służba porządkowa podczas Miejskiej Drogi Krzyżowej, przekazujemy w środowisku Goniądzkim przed Wigilią Bożego Narodzenia Betlejemskie Światło Pokoju). Do zadań wewnętrznych należy również przygotowywanie gablot okolicznościowych harcerskich w ZS-P w Goniądzu, oraz służbę na rzecz bliźnim (Bożonarodzeniowe i Wielkopostne zbiórki żywności, kwesty na cele charytatywne). Działania KIH poza terenem Goniądza obejmują uczestnictwo zimowiskach, rajdach i obozach harcerskich.

Czuwaj!
Ks. Marcin Pyłko – drużynowy 7 PDH

[nggallery id=775]


Komentowanie zakończone.

Kalendarz

Kwiecień 2019
P W Ś C P S N
« Mar    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kalendarz Świąt Nietypowych

25 kwietnia 2019
Dzień Sekretarki

Wyszukiwarka na Szuwarach

Archiwa