7PDH

7 Przyparafialna Drużyna Harcerska „Boanerges” im św. Marcina z Tours w Goniądzu
716
Drużyna Harcerska przy parafii pw. św. Agnieszki w Goniądzu jest Drużyną wielopoziomową. Rozkazem L.1 /2012 Hufca w Grajewie, drużynowym został mianowany ks. Marcin Pyłko, a Drużynie otwarto okres próbny. Po pozytywnym wykonaniu wszystkich zadań, rozkazem L. 4/2012 została nadana Drużynie Harcerskiej w Goniądzu nazwa wyróżniająca “Boanerges” oraz numer drużyny. Tymże rozkazem zamknięto okres próbny i przyjęto Siódemkę w poczet drużyn Hufca. Rozkazem L.5/ 2012 Komendantka Hufca w Grajewie otworzyła próbę 7 Przyparafialnej Drużynie Harcerskiej w Goniądzu kampanię na bohatera – św. Marcina z Tours. Po ukończeniu wyznaczonych zadań oraz podsumowaniu dotychczasowej pracy w środowisku goniądzkim rozkazem L. 3/2013 Komendantka Hufca w Grajewie zamknęła z pozytywnym wynikiem próbę 7 Przyparafialnej Drużynie Harcerskiej Boanerges w Goniądzu kampanię na bohatera – św. Marcina z Tours oraz przyznała prawo do noszenia sztandaru. Patronem Drużyny jest św. Marcin z Tours opiekun żołnierzy i harcerzy.
Barwy Siódemki to brąz i żółć – symbole słońca i ziemi. Numer drużyny oznacza biblijną doskonałość, pełnię i świętość do której dąży każdy harcerz i harcerka. Nazwa wyróżniająca Boanerges została zaczerpnięta z Pisma Świętego, jest to termin jakim Jezus Chrystus określił dwóch z dwunastu apostołów Jakuba i Jana. W tłumaczeniu z języka greckiego oznacza Synowie Gromu. Zgodnie z nazwą wyróżniającą członkowie 7PDH mają być jak niezłomni, wytrwali w dążeniu do stawania się lepszym.
7 PDH opiera się o zasady, cele i metody wprowadzone przez założyciela skautingu Roberta Baden – Powella i rozwinięte przez Andrzeja Małkowskiego. Ideały wychowawcze określają Przyrzeczenie i Prawo Harcerskie oraz formacja we wspólnotach parafialnych do których również należą dzieci i młodzież harcerska.

Obecnie Siódemka liczy 40 harcerzy zrzeszonych w czterech zastępach. Zbiórki zastępów odbywają się regularnie, co tydzień w salce parafialnej, która pełni rolę harcówki. Harcerze mają udostępnione miejsce do spotkań u Sióstr Zakonnych ze zgromadzenia Służek NMP Niepokalanej oraz w GOK-u w Goniądzu. Na zbiórkach porusza się tematy związane z wychowaniem harcerskim, działaniami na terenie Goniądza i poza nim; towarzyszy temu zabawa, śpiew, gawęda. Osoby należące do Drużyny Harcerskiej realizują swoje cele poprzez przestrzeganie Przyrzeczenia Harcerskiego oraz Prawa Harcerskiego, samodoskonalenie poprzez modlitwę, stopnie i prawności harcerskie, wędrownicze i instruktorskie, służbę Bogu, bliźniemu i Ojczyźnie. Drużyna Harcerska współdziała i współpracuje z innymi grupami działającymi na terenie Parafii oraz z innymi drużynami Hufca.

W myśl założyciela skautingu Roberta Baden – Powella aby “starać się zostawić ten świat trochę lepszym niż go zastaliśmy”, organizujemy działania na terenie Goniądza obejmujące w szczególności: podtrzymywanie tradycji i kultywowanie ducha patriotycznego i chrześcijańskiego poprzez porządkowanie miejsc pamięci (szczególnie przed Świętem Zmarłych cmentarza parafialnego), uczestnictwo w uroczystościach państwowych (np. 11-listopadowych) i religijnych (m.in. całonocna warta przy Grobie Pańskim w Wielką Sobotę, czuwania modlitewne organizowane w Rocznice śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II pp., służba porządkowa podczas procesji Bożego Ciała, służba porządkowa podczas Miejskiej Drogi Krzyżowej, przekazujemy w środowisku Goniądzkim przed Wigilią Bożego Narodzenia Betlejemskie Światło Pokoju). Do zadań wewnętrznych należy również przygotowywanie gablot okolicznościowych harcerskich w ZS-P w Goniądzu, oraz służbę na rzecz bliźnim (Bożonarodzeniowe i Wielkopostne zbiórki żywności, kwesty na cele charytatywne). Działania KIH poza terenem Goniądza obejmują uczestnictwo zimowiskach, rajdach i obozach harcerskich.

Czuwaj!
Ks. Marcin Pyłko – drużynowy 7 PDH

[nggallery id=775]


Komentowanie zakończone.

Kalendarz

Czerwiec 2019
P W Ś C P S N
« Maj    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kalendarz Świąt Nietypowych

26 czerwca 2019
Dzień Zapobiegania Narkomanii
Międzynarodowy Dzień Narodów Zjednoczonych na rzecz Wsparcia Ofiar Tortur
Dzień Karty ONZ

Wyszukiwarka na Szuwarach

Archiwa