Charakterystyka kobiecego orgazmu
Kulminacyjnym momentem współżycia seksualnego. Jest to chwila, w której odczuwamy największą przyjemność. Ciało staje się zrelaksowane i odprężone. Męskie oraz żeńskie szczytowanie dość mocno się różni. W dzisiejszym artykule prezentujemy pakiet najważniejszych informacji na temat orgazmu u kobiet.
Kobiecy orgazm – informacje podstawowe
W trakcie orgazmu w ludzkim organizmie dochodzi do wielu zmian o charakterze neurologiczny, fizjologicznym, naczyniowym, hormonalnym i psychologicznym. Jeśli chodzi o fizjologię, kobiecy i męski orgazm mocno się od siebie różnią. To, co charakteryzuje kobiece szczytowanie, to większy stopień skomplikowania. Za orgazm specjaliści uważają neurowegetatywną odpowiedź organizmu na bodźce, które były realizowane w fazie pobudzenia.
W przypadku, gdy napięcie w narządach płciowych oraz miednicy jest na bardzo wysokim poziomie za sprawą napływu krwi, do rdzenia dociera konkretny komunikat. Wówczas następuje określona reakcja ze strony układu nerwowego, czego owocem są skurcze w powłokach mięśni.
Orgazm to bardzo gwałtowne rozładowanie napięcia nerwowo-mięśniowego. Towarzyszy temu uczucie bardzo mocnej przyjemności. Za sprawą orgazmu zmienia się stan fizyczny i psychiczny u kobiety. Badania dowiodły, iż dzięki kontaktom seksualnym możliwe jest np. złagodzenie mocnych bólów głowy o charakterze migrenowym.
Warto dodać, iż kobiety przeżywają mniej orgazmów aniżeli mężczyźni. W przypadku mężczyzn wskaźnik ten wynosi 85,5%, zaś u kobiet 61,6%.
Jak wygląda żeński orgazm?
Na kobiecy orgazm składają się cztery fazy. Początek to podniecenie, zaś na sam koniec następuje uczucie odprężenia po orgazmie. Podczas szczytowania w organizmie kobiety ma miejsce wiele zmian psychologicznych, fizjologicznych, naczyniowych, hormonalnych i psychologicznych.
W ramach fizjologicznej reakcji organizmu na szczytowanie może dojść do nawilżenia pochwy, podniesienia się macicy, powiększenia sromu, większej ilości krwi w naczyniach krwionośnych, erekcji w łechtaczce, przerywanych skurczów mięśni narządów płciowych lub zwiększonego progu bólu w wybranych obszarach ciała.
Cykl orgazmu może trwać około 15 minut. Czas ten jednak jest uzależniony od indywidualnych uwarunkowań organizmu danej kobiety.
Fazy kobiecego orgazmu są następujące:
- Podniecenie. Jest to faza o zmiennej długości. Czas jej trwania może wynosić od kilku minut do maksymalnie kilku godzin od momentu rozpoczęcia stymulacji seksualnej. W tym momencie pochwa zaczyna się nawilżać. Dochodzi do rozszerzenia się pochwy oraz pojawia się obrzęk w okolicach piersi, łechtaczki i mniejszych warg sromowych. Znacznie przyspieszone zostaje tętno oraz zwiększa się ciśnienie krwi.
- Plateau. W tej fazie niewielkiej zmianie ulega kolor warg sromowych. Do ścian pochwy dociera krew, a sam otwór ulega poszerzeniu. Jednocześnie do ścian pochwy dociera krew, a otwór pochwy się powiększa. Tętno dalej staje się coraz szybsze.
- Orgazm. Najważniejsza faza w całym cyklu. Czas jej trwania wynosi zaledwie kilka sekund. Następują mimowolne skurcze mięśni odbytnicy, macicy i pochwy. Towarzyszy temu uczucie odprężenia.
- Relaks. W ostatniej fazie następuje powrót do stanu spoczynku. Ta faza może trwać od 5 do 60 minut. W tej fazie kobieta powraca do tej fazy, która miała miejsce w trakcie pobudzenia. Niektóre kobiety mogą również reagować na stymulację przeprowadzoną po orgazmie. Wiele kobiet odczuwa potrzebę kontynuowania współżycia przez długi czas. Warto pamiętać o tym, iż każda kobieta w trakcie współżycia odczuwa nieco inne wrażenia. Zupełnie inny może być także czas trwania orgazmu. Na ten odruch wpływa wiele zróżnicowanych czynników.