Charakterystyka kobiecego orgazmu

Kulminacyjnym momentem współżycia seksualnego. Jest to chwila, w której odczuwamy największą przyjemność. Ciało staje się zrelaksowane i odprężone. Męskie oraz żeńskie szczytowanie dość mocno się różni. W dzisiejszym artykule prezentujemy pakiet najważniejszych informacji na temat orgazmu u kobiet. 

 

Kobiecy orgazm – informacje podstawowe

W trakcie orgazmu w ludzkim organizmie dochodzi do wielu zmian o charakterze neurologiczny, fizjologicznym, naczyniowym, hormonalnym i psychologicznym. Jeśli chodzi o fizjologię, kobiecy i męski orgazm mocno się od siebie różnią. To, co charakteryzuje kobiece szczytowanie, to większy stopień skomplikowania. Za orgazm specjaliści uważają neurowegetatywną odpowiedź organizmu na bodźce, które były realizowane w fazie pobudzenia.

W przypadku, gdy napięcie w narządach płciowych oraz miednicy jest na bardzo wysokim poziomie za sprawą napływu krwi, do rdzenia dociera konkretny komunikat. Wówczas następuje określona reakcja ze strony układu nerwowego, czego owocem są skurcze w powłokach mięśni.

Orgazm to bardzo gwałtowne rozładowanie napięcia nerwowo-mięśniowego. Towarzyszy temu uczucie bardzo mocnej przyjemności. Za sprawą orgazmu zmienia się stan fizyczny i psychiczny u kobiety. Badania dowiodły, iż dzięki kontaktom seksualnym możliwe jest np. złagodzenie mocnych bólów głowy o charakterze migrenowym.

Warto dodać, iż kobiety przeżywają mniej orgazmów aniżeli mężczyźni. W przypadku mężczyzn wskaźnik ten wynosi 85,5%, zaś u kobiet 61,6%.

 

Jak wygląda żeński orgazm?

Na kobiecy orgazm składają się cztery fazy. Początek to podniecenie, zaś na sam koniec następuje uczucie odprężenia po orgazmie. Podczas szczytowania w organizmie kobiety ma miejsce wiele zmian psychologicznych, fizjologicznych, naczyniowych, hormonalnych i psychologicznych.

W ramach fizjologicznej reakcji organizmu na szczytowanie może dojść do nawilżenia pochwy, podniesienia się macicy, powiększenia sromu, większej ilości krwi w naczyniach krwionośnych, erekcji w łechtaczce, przerywanych skurczów mięśni narządów płciowych lub zwiększonego progu bólu w wybranych obszarach ciała.

Cykl orgazmu może trwać około 15 minut. Czas ten jednak jest uzależniony od indywidualnych uwarunkowań organizmu danej kobiety.

Fazy kobiecego orgazmu są następujące:

  1. Podniecenie. Jest to faza o zmiennej długości. Czas jej trwania może wynosić od kilku minut do maksymalnie kilku godzin od momentu rozpoczęcia stymulacji seksualnej. W tym momencie pochwa zaczyna się nawilżać. Dochodzi do rozszerzenia się pochwy oraz pojawia się obrzęk w okolicach piersi, łechtaczki i mniejszych warg sromowych. Znacznie przyspieszone zostaje tętno oraz zwiększa się ciśnienie krwi.
  2. Plateau. W tej fazie niewielkiej zmianie ulega kolor warg sromowych. Do ścian pochwy dociera krew, a sam otwór ulega poszerzeniu. Jednocześnie do ścian pochwy dociera krew, a otwór pochwy się powiększa. Tętno dalej staje się coraz szybsze.
  3. Orgazm. Najważniejsza faza w całym cyklu. Czas jej trwania wynosi zaledwie kilka sekund. Następują mimowolne skurcze mięśni odbytnicy, macicy i pochwy. Towarzyszy temu uczucie odprężenia.
  4. Relaks. W ostatniej fazie następuje powrót do stanu spoczynku. Ta faza może trwać od 5 do 60 minut. W tej fazie kobieta powraca do tej fazy, która miała miejsce w trakcie pobudzenia. Niektóre kobiety mogą również reagować na stymulację przeprowadzoną po orgazmie. Wiele kobiet odczuwa potrzebę kontynuowania współżycia przez długi czas. Warto pamiętać o tym, iż każda kobieta w trakcie współżycia odczuwa nieco inne wrażenia. Zupełnie inny może być także czas trwania orgazmu. Na ten odruch wpływa wiele zróżnicowanych czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *