Problemy z potencją – czy psychoterapia może pomóc podnieść libido i przywrócić poprawną erekcję?

Jak pokazują liczne badania, coraz więcej polskich mężczyzn zmaga się z problemami z potencją. Bardzo często problemy te wiąże się z zaburzeniami krążenia czy chwilowymi niedoborami mocy seksualnej, inwestując w zioła, suplementy i leki na potencję, jednak czasem przyczyna bywa znacznie głębsza, gdyż problemy z potencją wynikają z problemów natury psychicznej. Tu może okazać się potrzebna pomoc psychoterapeuty.

Psycholog, psychoterapeuta, czy psychiatra?

Wielu mężczyzn w przypadku pojawienia się zaburzeń potencji na tle psychicznym nie wie, do kogo należy się udać, by podjąć skuteczne działania. Do dziś bowiem wiele osób nie rozróżnia dokładnie funkcji psychologa, psychiatry oraz psychoterapeuty, dlatego warto je pokrótce wyjaśnić.

Psycholodzy nie prowadzą psychoterapii, chyba że przejdą specjalny kilkuletni kurs w tym zakresie. Znaczna większość z nich zajmuje się po prostu przeprowadzaniem testów psychicznych, wystawianiem opinii i pomocy przy niektórych problemach. Mogą oni przekierować do innej osoby, która udzieli pomocy, czyli do psychoterapeuty.

Psychiatra jest lekarzem i w związku z tym wystawiać może recepty, jednak także nie przeprowadza on psychoterapii, jeżeli nie przejdzie specjalnych kursów. Chociaż zajmuje się on niektórymi zaburzeniami związanymi ze sferą seksualności, nie pomoże przy zaburzeniach potencji.

Psychoterapeuta z kolei to osoba po kilkuletnim kursie i praktykach, która pomaga pacjentowi zanalizować źródło swoich problemów. Poprzez specjalnie przeprowadzaną rozmowę, składającą się głównie z zadawania pytań, jest on w stanie doprowadzić pacjenta do samodzielnego odkrycia przyczyn zaburzeń potencji, a kiedy przyczyna zostaje ustalona, dochodzi do dalszej pracy nad daną sferą. To właśnie do psychoterapeuty należy udać się w przypadku wystąpienia zaburzeń potencji na tle psychicznym.

Psychika a problemy z potencją – mnogość potencjalnych przyczyn

Zaburzenia potencji mające swoje źródło w psychice mogą mieć rozmaite podłoże, dlatego na początku najlepiej jest zdiagnozować, co dokładnie je powoduje.

Bardzo częstą przyczyną zaburzeń potencji jest długi i przewlekły stres, który często wynika z obecności choroby, jaką jest nerwica. Wysoki poziom stresu często może być związany z nerwową atmosferą w pracy, jednak często nerwica dotyczy osób, które nie wiodą stresującego stylu życia z punktu widzenia innych, a jej epizody potrafią pojawić się z naprawdę błahych powodów.

Równie niszczycielski wpływ na potencję ma depresja. Obniżony nastrój prowadzi do obniżenia poziomu hormonów płciowych, a mężczyźni dotknięci tą chorobą nie są w stanie uprawiać seksu lub nie potrafią osiągnąć erekcji, jednak ponieważ każdy jest inny, zdarza się też, że depresja powoduje znaczny wzrost popędu, a nawet popadnięcie w seksoholizm.

Skutkiem nerwicy i depresji są często poważne zaburzenia snu oraz obniżenie jego jakości, a zdrowy i długi sen są podstawą sprawności seksualnej. Dobry psychoterapeuta zdiagnozuje, czy problemy z potencją nie wynikają z nerwicy, depresji lub zaburzeń snu i rozpocznie psychoterapię, która powinna trwać dłuższy czas.

Równie niszczycielskie działanie na potencję ma obniżone poczucie własnej wartości, poczucie winy, silnie wpojone podczas dzieciństwa wzorce i rozmaite zaburzenia emocjonalne. Tutaj także psychoterapia będzie niezwykle skuteczna.

Co może wspomóc psychoterapię?

Psychoterapia, chociaż wysoce skuteczna w walce z problemami z potencją na tle psychicznym, jest procesem czasochłonnym i nie można jej też ograniczyć do wizyt w gabinecie. Dobry psychoterapeuta przekazuje osobom przychodzącym do niego dokładne wskazówki i techniki radzenia sobie z problemami poza gabinetem.

Poza psychoterapią powinno się też we własnym zakresie zadbać między innymi o obniżenie poziomu stresu poprzez aktywność fizyczną, dbanie o zdrowy sen i jego higienę, polegającą między innymi na stałych godzinach kładzenia się i wstawania, a także nieużywaniu przed snem urządzeń elektronicznych. Do tego psychoterapeuci często zalecają dodatkowe techniki wspomagające terapię, takie jak uprawianie medytacji, jogi, zajęcia z Tai Chi, czy Chi-Kung.

Jeżeli przyczyną są problemy w pracy lub obniżona samoocena i inne problemy na tle emocjonalnym, trzeba w porozumieniu psychoterapeuty szukać również innych metod, które małymi kroczkami wyeliminują lub przynajmniej ograniczą stojące na przeszkodzie do cieszenia się seksem emocje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *